Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Alex’le:1-Alex’siz:2

ALEX de Souza’yı çıkardı Fenerbahçe. Herkes çok şaşırdı. İkinci yarı ne olacak, diye düşündü taraftar. Fark oldu.

Alex’in varlığı için kupa finalinden sonra satrançtaki açmaz tanımı yapmıştık. Devam edelim. Çünkü Türkiye liginin liderinin en önemli konusu bu. Şampiyon olup olmamasından da önemli.Güiza’nın arkasında Emre, Özer, Mehmet Topuz, Deivid gibi oyuncular oynayabilir. Hatta klasını göz önüne aldığımızda o bölgede Andre Santos bile forma giyer. İsterseniz 4-4-2‘yi bozmayıp iki koşan santrforla oynarsınız. Ama Alex varsa, düzen Alex’in üzerine kurulmalıdır. Savunması hiç olmayan, deparı olmayan, topla sürati olmayan ama ligin futbol zekası en yüksek ve tek başına en çok maç kazandıran oyuncusunun üstüne kurulu bir sistem.
Mourinho, Ferguson, Ancelotti, Hiddink, Terim, Denizli, Güneş gibi önemli teknik adamların yapacağı hamle, oyundan düştüğü an Alex’i kenara almaktır. Sahadaki futbolcunun kafasında “Alex olmazsa ya da kötü günündeyse kaybederiz” imajını silmektir. Sevilla’daki unutulmaz maçın ikinci uzatmasında Zico bu cesareti gösterdi. Penaltı atışındaki ustalığını hesap edip takımı savunma yönünden eksik bırakmadı. Sarı lacivertli ekip tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi çeyrek finali oynadı.
Alex’e karşı değilim. Aksine Alex gelecek sezon da bu takımın en önemli oyuncusu olacak. Ama o olmadığı anlarda Fenerbahçe’de sorumluluk alacak çok futbolcu var. Daum bunu daha önce yapamadığı için Lille maçı kazanılamadı. Bursa karşısında 2-0’dan maç verildi. Trabzon’a kupa kaybedildi. Alex oynar, yorulur ve çıkar. Ya da Alex’ten daha çok takıma katkı yapan bir oyun kurucu varsa Alex ikinci yarı girer.Çünkü Fenerbahçe’de isimler değil, renkler önemlidir. Bu gerçeğin karşısında durmaya kalkan kim olursa olsun er ya da geç farkına varır. Tıpkı Daum gibi.

Federasyona uyarım var

Maçın üç ilginç yanı daha vardı Alex’in çıkışı dışında. Melih Gökçek’in ortamı geren açıklamaları. Ümit Özat’ın kaptanlığını yaptığı camiaya karşı davranışları. Ve seyircinin Anneler Günü’nde milyonlarca kişinin annesine küfür etmesi. Tribünlerden yağan taşlar.
Buradan federasyona da bir uyarım var. Gelecek sezon Ankaragücü-Bursaspor maçlarının derbi muamelesi görüp son haftalara bırakılmaması. Ya son hafta Ankaragücü, Bursaspor’u konuk etse ve şampiyonu o maç belirleseydi ne olacaktı? Lazio taraftarının, “Inter’e maçı verin, Roma’yı şampiyon yapmayın” isteği gibi bir istek açıkça dile getirilseydi ne olacaktı? O yüzden dikkat, gidişat iyi değil!
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI