« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Alex kafamdaki kadroda yok

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, yarın oynanacak Spartak Moskova maçının kadrosunda Alex de Souza'yı düşünmediğini söyledi.

hurriyet.com.tr / A.A.
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman,  Rusya'nın Spartak Moskova ekibiyle yarın yapacakları UEFA Şampiyonlar Ligi  play-off turu rövanş maçının kendileri için büyük önem taşıdığını aktardı.

Aykut Kocaman, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda düzenlenen basın  toplantısında yaptığı açıklamada, ilk maç öncesi de söylediği gibi, önemli bir  maçın arefesinde olduklarını belirterek, “İlk turu başarıyla geçtik, ikinci  turda ise Şampiyonlar Ligi grupları kapısında çok güçlü bir takımla eşleştik.  Bizim kadar turu isteyen, son derece güçlü bir takıma karşı oynayacağız. İlk maçı  2-1 kazandılar. Avantaj onlarda ancak turu lehimize çeken durum, kendi sahamızda  oynayacak olmamız” dedi.

ALEX'İN NEŞESİ YERİNDE! / SEMİH BAHADIR'IN OBJEKTİFİNDEN

Sarı-lacivertli oyuncu Selçuk Şahin'in ilk maçın adından sarf ettiği,  “Sezona başlarken, Şampiyonlar Ligi'ni bu kadar arzularken, tek maç oynayacağız.  Kazanırsak da gruplara kalacağız” sözlerini hatırlatan Kocaman, “Kim istemez ki  bunu. Şimdi bu durumla karşı karşıyayız ve yarın da bu duygulara sahaya  çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Kocaman, sakatlığı bulunan kaleci Volkan Demirel'in durumuyla ilgili  yöneltilen bir soru üzerine ise Volkan'ın yarın kadroda olmayacağını belirterek,  “Çok taze ve ciddi bir sakalık geçirdi. Bu çok önemli bir maç, doğru ama bu  maçla da hayat bitmiyor. Fenerbahçe bundan sonra başarırsa Şampiyonlar Ligi,  başaramazsa Avrupa Ligi'nde iddiasını sürdürecektir. Ligi de katarsak hepsinde  Volkan gibi bir tecrübeye ihtiyaç var. Akıl ve mantık şu anda Volkan'ın kadroda  olmaması gerektiğini söylüyor. Zaten fizik olarak hazır olduğunu söylemek de  kolay değil” şeklinde konuştu.

-“Yarınki maçın kadrosunda Alex kafamda yok”-

Aykut Kocaman, sorun yaşadığı takım kaptanı Alex'i yarınki Spartak  Moskova maçının kadrosunda düşünmediğini söyledi.

Bu akşam bir antrenman yapıp sonrasında kadroyu belirleyeceklerini  anlatan sarı-lacvertli çalıştırıcı, “Yapabildiğimiz ölçüde rakibimizi incelemeye  çalıştık. Oyuncularıma ve duruma bakarak karar vereceğiz. Ham fikir olarak  söylemem gerekirse, şu anda Alex, kafamın içinde yarınki maçın kadrosunda yok.  Ama bir antrenman daha yapıp ondan sonra karar vereceğiz” diye konuştu.

Kocaman, Alex'i fiziksel olarak mı yoksa kafa olarak mı maça hazır  görmediği yönündeki bir soruya, “Gaziantepspor maçından önce de söyledim. Şu an  biraz dalgalı gözüküyor. Fizik olarak bunun çok üstüne koyacak durumu yok zaten  ama benim gördüğüm kadarıyla biraz kafasının karışıklığı var. Bu, tercihte biraz  daha kriter olacak benim için” cevabını verirken, Alex'in dün başkan Aziz  Yıldırım ile yaptığı görüşmenin ardından aralarında bir diyaloğun da olmadığını  vurguladı.

-“Çok kırgınım, bulun bilinmesini istiyorum”-

Alex de Souza ile arasında yaşanan sorun ve devamındaki gelişmelerin  kendisini nasıl etkilediği konusuna da değinen Aykut Kocaman, yaşadığı üzüntüyü  aktardı.

Konuyla ilgili olarak, “Kestirmeden söyleyeyim. Çok kırgınım, bunun  bilinmesini istiyorum” ifadelerini kullanan teknik adam, sözlerini şöyle  sürdürdü:
“Bu işimizi yapmaya engel değil. Profesyonelce yapmaya gayret  göstereceğiz, her zaman olduğu gibi. Böyle bir konuda bir futbolcuyla karşı  karşıya kalmak benim için çok onur kırıcı. Fenerbahçe'nin geçen sezon yaşadığı  büyük sıkıntılardan sonra kapısına geldiği Şampiyonlar Ligi'nde, bu kadar önemli  bir maç öncesinde üstelik benim de taraf olmadığım şekilde bu olayın gündeme  getirilmesi üzücü. Ben oyuncuya bunu bir hafta öncesinde deklare etmiştim sanki  yeni bir şeymiş gibi sunulması üzücü. Sürekli bir bilgi yanlışlığı, müdahil olmak  istemediğim, tarzıma uygun olmayan, üzülerek izlediğim pek çok konuşmaların  olması... Çok kırgınım, çok yazık. Eğer Fenerbahçe Futbol Takımı Teknik  Direktörü'nün herhangi bir şekilde oyuncu seçme şansı yoksa, bu iş zaten baştan  aşağı yanlıştır kulüp için. Çok garip bir duygu yaşıyorum şu an.”

-“Transferi tura göre yapmamak gerekir”-

Fenerbahçe'nin yarın turu geçmesi halinde takıma takviye yapılıp  yapılmayacağıyla ilgili yöneltilen soruları yanıtlayan Kocaman, şunları söyledi: “Transferi tura göre yapmamak gerekir. Eğer ihtiyaç varsa yapılmalı,  Fenerbahçe ihtiyaç duyduğu anda turu geçse de geçmese de transfer yapar ya da  yapmaz. Bu anlamda ihtiyacımız olduğunu hep söyledim ama transfer kolay  gerçekleşen bir durum değil. Bir çok boyutu var. Bizim 5 Eylül'e kadar zamanımız  var. Tüm gücümüzle transferi gerçekleştirmek için, istediğimiz oyuncuyu kadroya  katmak adına elimizden gelen çalışmayı göstereceğiz. Ayrıca ben bu kadronun her  zaman arkasındayım. 1-1,5 ay içinde Krasic, Mehmet Topal, Egemen Korkmaz, Hasan  Ali Kaldırım, Kuyt ve genç olmasına rağmen Salih Uçan form tutmaya, takıma  alışmaya başladığında daha iyi olacağız. Hakikaten çok başarılı bir takımın  izlerini gösteriyorlar. Eğer transfer olmazsa da bunu bir şikayet konusu  yapmayacağım. Son derece başarılı bir şekilde iyi oynayan, kuvvetli ve hızlı bir  takım haline geleceğiz. Fakat o kadar sabır var mı? O da ayrı bir şey.”

-“Taraftardan beklentim, takıma destek olmaları”-

Son yapılan Gaziantepspor maçında Alex'in kadroya alınmaması nedeniyle  taraftarların tepkisiyle karşılaşan Kocaman, Spartak Moskova maçı öncesi ise  destek istedi.

“Taraftarlardan beklentim, Fenerbahçe Futbol Takımı'na destekten başka  ne olabilir? Beklediğimiz şey bu” diyen Kocaman, yarınki maçla ilgili olarak da  planlarından ayrıntılar verdi.

Karşılaşmada biraz dengeyi ön planda tutmaları gerektiğini dile getiren  Aykut Kocaman, “Yarınki maçta biraz daha dengeyi tutmak zorundayız. İlk aşamada  tur şansını İstanbul'a taşımayı başardık. Şimdi ise gol yemeden maçı götürdüğümüz  takdirde, 90. dakikada dahi kendi sahamızda tura tutunduğumuz anlamına gelir.  Maçın nasıl gelişeceğini bilemiyoruz, futbol ekstra bir oyun. Pek çok sürprizi  içinde barındırıyor. Kendi senaryomuzu içinde, gol yemediğimiz her dakika, tur  bize daha yakın olacak. Bu bilinci takıma iletmeye çalışacağım. Bu demek değil ki  işi ağırdan alacağız. Yanlış anlaşılmasın ama bu tur aşamasında gol yememenin ne  kadar önemli olduğunu, bu şekilde maçı sürdürebilmenin altın değerinde olduğunu  taraftarlarımızın da bilmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Fenerbahçe Kulübü'nün tesislerine almadığı Habertürk  muhabirleri, UEFA yetkililerinin devreye girmesiyle basın toplantısını takip  edebildi.

KRASIC: "ÇOK ZOR MAÇ OLACAK"

Krasiç; "Bizim için çok zor maç olacak. Düşünüyorum ki biz çok iyi hazırlandık, ümit ediyorum ki yarın kazanacağız , bunun için, bu hedef için birlikte hareket edeceğiz" dedi.

Krasiç, "Geçen sene Juventus'ta az maç oynadın, bunun sıkıntısını yaşıyor musun ? sorusuna ise "%100 hazır olduğumu söyleyemem. Fenerbahçe'de çok antrenmana çıktım, yeterince hazır olduğumu söyleyebilirim. Maça çıkacağız ve turu geçeceğimize inanıyorum." şeklinde cevap verdi.

Transferi için emeği geçenlere de teşekkür eden Krasiç, "Buraya gelmemde katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Benimle çok yakından ilgilendiler. Yavaş yavaş alışıyorum. Takıma daha hızlı adapte olmam için her türlü imkan ve ilgi var burada" diyerek sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz