Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Alex, 2 yıl daha F.Bahçe'de

Fenerbahçe'nin Brezilyalı Kaptanı Alex De Souza, sarı-lacivertli kulüp ile olan sözleşmesini iki yıl uzattı.

DHA
SON GÜNCELLEME

İMZA TÖRENİNDEN FOTOĞRAFLAR - Süleyman Arat'ın objektifinden

Şükrü Saraçoğlu Stadı Basın Toplantısı Odası'nda yapılan imza törenine Sportif Direktör ve Teknik Sorumlu Aykut Kocaman da katıldı. İlk sözü alman Aykut Kocaman; "Alex, Fenerbahçe Futbol takımının kaptanı. Uzun zamandır Fenerbahçe formasını başarıyla temsil eden, sadece saha içinde değil, saha dışında da son derece güçlü bir şekilde temsil eden ve tarihinde önemli yer alan takım kaptanımız Alex'in sözleşmesinin uzatılması nedeniyle burada toplandık. Şunu söylemek istiyorum, ama en önemli konu Alex'in Fenerbahçe'de kalmak istemesiydi. Sadece sportif ve teknik direktör olarak söylemiyorum. Bu imzanın en önemli yönü buydu. Maddi durumlar gözardı edilerek, kalmak istemesi önemliydi.

Hem O'nun adına hem kulübümüz adına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum..." şeklinde konuştu.

Medya huzurunda sözleşmeye imza atan Alex De Souza ise bir süre daha Kulüple birlikteliğe devam edebilme şansını sundukları için yönetim ve Aykut Kocaman'a teşekkür ederek sözlerine başladı.

Görüşmeler sırasında hiç bir sıkıntı çekmediklerini dile getiren Brezilyalı kaptan; "Sayın Murat Özaydınlı ile görüşmeleri yaptık. İki tarafın da iyi niyetiyle görüşmeler iyi geçti. Hiç bir sorun veya anlaşamadığımız konu olmadı. 2004 yılında başlayan hikayeyi biraz daha uzattık diyebilirim

Aynı zamanda burada ilk geldiğimden beri bana sonsuz destek veren ve sevgilerini hiç esirgemeyen taraftarlara da teşekkür etmek istiyorum.

Bundan sonra saha içi ve dışı mücadelemle ve isteğimle yine kulübüme faydalı olmak istiyorum" dedi.

"EVİME DÖNECEKTİM"

Soru-cevap bölümünde ise Alex'e ilk olarak belirsizlik yaşayıp yaşamadığı sorulunca kaptan şu cevabı verdi: "Kısa bir belirsizlik süreci yaşandı, eğer anlaşamasaydım evime dönecektim. Evim de Curitiba...Curutiba'ya dönme kararını kendi kafamda almıştım. Çok belirsiz bir durum değildi aslında. Önceliğimin Fenerbahçe olduğunu net bir şekilde belirtmiştim. Curitiba'dan ve ABD'den gelen bir teklif vardı. Onları da dinledim ama önceliğim Fenerbahçe'ydi. Ama aksilik olsaydı, doğduğum şehir, eşimin doğduğu yer, ailemin yaşadığı yer olan Curutiba'ya gidip orada oynamayı kafaya koymuştum. 2 sene daha buradayım. bu süreç bana ve kulübüme neler getirir bilinmez. Curitiba'ya her zaman dönmek kafamda var. Bunu şimdi düşünmek erken. Kontratı elinize aldığınızda zaten karşılıklı fedakarlık olmak zorunda ortak bir noktada buluşacağımızı biliyorduk. Ne mutlu bize ki imzaları attık."

"KIZIM MARIA OKULA BAŞLAYACAK..."

Alex, karar aşamasında en çok büyük kızı Maria'yı düşündüğünü belirterek; "Benim için kontrat aşamasında en az ağırlığı olan kişi yeni doğan oğlum Felipe'ydi. O daha çok küşük. Ailemin hepsini düşündüm, onlara neler sunabileceğimi düşündüm. Burada, Kulübümde, İstanbul'da bize sunulan şartlar çok güzel. Büyük kızım Maria okula başlayacak. O'nun eğitimi önemli. Elbette Brezilya'ya döneceğiz. Bu geçiş döneminde yaşayabileceği sıkıntılar kafamı kurcaladı. Ama herşey o kadar olumlu ki, İstanbul'daki yaşam tarzımız, bize sunulanlar fazla düşünmemize neden olmadı." şeklinde konuştu.

"ÖRNEK OLABİLMEK..."

2004 yılında Fenerbahçe'ye gelen ve 7 yıldır formayı giyerek bir çok rekora imza atan Alex bu konuda şunları söyledi:

"İlk geldiğimde burası benim için karanlıktı. Nelerle karşılaşabileceğimi bilmiyordum. Yavaş yavaş kafamda şekillendi ve rekorlar gelmeye başladı. Rekorlar dediğiniz şeyler sizin bulunduğunuz ortamda kendinizi ne kadar iyi hissetiğinizle alakalı. Aykut hocanın dediği gibi buraya bir yabancı futbolcu geldiğinde kendini yalnız hissetmemeli. Önünü görebilmeli . Bunun için de örnek teşkil etmek önemli"

Alex son olarak; sezon başından beri bir çok kişinin sorduğu ve cevabını merak ettiği konuya bir açıklık getirmek istediğini belirterek; "Sürekli Aykut Hocam ile sıkıntılar yaşadığım haberleri çıktı. Bunların hepsinin gerçeği yansıtmadığını, kendisiyle ilk günden bu yana iyi niyletli çalıştığımızı belirtmek istiyorum. Hiç bir sıkıntım yok. Bana verdiği tüm destekten dolayı kendisine ayrıca teşekkür etmek isityorum. Sayın Başkan'a da her olanağı sunduğu için ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

KOCAMAN'IN SÖZLERİ...

Sezonun ilk haftalarında Alex'in yedek kalması veya ikinci yarılarda oyundan alınmasıyla ilgili olarak basında yer alan "Aykut Kocaman Devrim Yapıyor" şeklindeki düşüncelerin asılsız olduğunu vurgulayan Kocaman ise ; "Devrim Alex ile ilgili ise bu yanlış kavram. Alex ve benzeri oyuncuların standardını artırmak, kendi kapasitesine yaklaştırmaktı hdefimiz. Herhangi olumsuz bir düşüncem yoktu. Teknik direktörlerin asıl görevleri oyuncuları silmek değil, verimlerini artırabilmektir. Ben çeşitli defalar Alex ile ilgili olarak sadece oyuncu olarak değil, ki dünyanın sayılı oyuncularından biri, yetenekli, topla ilişkisi çok kuvvetli bir futbolcu. Bunun dışında takımımızda yer alan ve yer almaya devam edecek genç oyuncular için önemli bir örnek. Saha dışında da çok kişilikli. Alex bu konudaki, teknik ve idari konulardaki en önemli örnek."diye konuştu.

Aykut Kocaman; Yobo, Semih, Uğur için önümüzdeki günlerde görüşmelere başlayacaklarını da ifade ederek; "Görüşmelere önümüzdeki günlerde başlayacağız. Nasıl sonuçlanacağını bilemem, Onların da kulüp ile ilgili görüşleri önemli. Ben şunu söyleyebilirim. Bize katkıları olacaktır. Ama ortak çıkarlar sözkonusu. Tahmin ediyorum ki bir problem olmaz." şeklinde sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz