Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Alex 100 bin Euro’luk locada diğerleri 230 TL'lik tribünde

Brezilyalı futbolcu, tam 2 sene bekledikten sonra o locayı satın aldı ve üstelik kendisine bir kuruş indirim yapılmadı. Diğer loca sahipleri ne ödüyorsa o da aynı parayı verdi. 100 bin Euro’yu gözünü kırpmadan saydı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
FENERBAHÇE’nin Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynadığı bütün karşılaşmalarda o görüntüler mutlaka ekrana gelir...

Takım kaptanı Alex De Souza’nın eşi Daianne, çocukları ve arkadaşları maçları kendilerine ait bir locada seyrederken, diğer futbolcuların yakınları sarı lacivertli takımın yedek kulübesinin hemen arkasındaki tribünde oturur. Alex, gol attığında mutlaka locasına koşar ve sağ elini kaldırıp, eşi ile çocuklarını selamlar. Eşi Daianne de çocuklarını kucağına alıp eşine karşılık verir.

Bu görüntüler her maçta yaşandığı için artık sıradan hale gelmiştir. Hatta taraftarlar o locanın bulunduğu yere “Alex’in tribünü” adını takmıştır.      
  
Ama herkesin kafasında şu soru mutlaka vardır:     
/images/100/0x0/55eab8f7f018fbb8f8928c34
Bu fark neden?

“Neden Alex’in karısı ve çocukları locada oturuyor da diğer futbolcular taraftarların içinde yer alıyor? Alex’in bir ayrıcalığı mı var?”

Bu sorunun cevabını araştırdık ve bakın nelerle karşılaştık...

Fenerbahçe’ye 2004 yılıhra transfer olan Alex De Souza, üç sene önce Şükrü Saracoğlu Stadı’ndan bir loca almayı kafasına koymuştu.

Önce yöneticilerle konuştu; “Eşim ve akrabalarımın rahat maç seyretmeleri için bir loca kiralamak istiyorum. Gerekirse parasını kendi cebimden veririm” dedi.

Boş loca yoktu

Olumlu cevap alamadı çünkü locaların hepsi önceden kiralanmıştı. Bir tane bile boş yer yoktu. Üstelik onlarca kişi ve kuruluş da sırada bekliyordu.

Alex bunun üzerine başkan Aziz Yıldırım’a gitmeye karar verdi. Konuyu bir de ona açtı. Ancak aldığı cevap değişmedi. Başkan Yıldırım, “Üzgünüz. Locaların hepsi dolu ve üstelik bir sonraki sezonun locaları bile kiralandı. Herhangi birini iptal etmemiz de söz konusu değil. Beklemek zorundasın.”

Mecburen bekledi Alex... Hem de iki sene... Bu süre sonunda çok istediği locaya kavuştu. Üstelik kendisine özel indirim falan da yapılmadı. Diğer loca sahipleri ne ödüyorsa o da aynı parayı verdi. Geçen yıl 100 bin ABD Doları ödeyen Alex, bu sezon fiyat tarifesinde değişiklik yapıldığı için 100 bin Euro saydı.
Locanın hikayesi kısaca böyle...

Alex De Souza aynı zamanda Türkiye’de loca sahibi olan tek futbolcu.

En ünlü işadamları o localarda

FENERBAHÇE Yönetim Kurulu’ndan hali hazırda sadece iki kişinin Şükrü Saracoğlu Stadı’nda locası bulunuyor. Bunlardan biri başkan Aziz Yıldırım, diğeri ise asbaşkan İlhan Ekşioğlu. Geri kalan bütün localar Türkiye’nin önde gelen işadamlarına ve şirketlerine kiralanmış durumda. Loca sahipleri arasında Ferit Şahenk, Eyüp Kosif, Işık Eyigüngör, Aras Cargo, Koç Grubu ve Florence Nightingale hastanesi de bulunuyor.

125 bin Euro’luk locaya 400 bin Euro veriyorlar

FENERBAHÇE Şükrü Saracoğlu Stadı’ndaki localar Avrupa’nın en lüks locaları arasında yer alıyor. Maraton Tribünü’nün üst tarafında bulunan localarda maçları, isterseniz balkonda, isterseniz içerideki plazma TV’den seyredebiliyorsunuz. Faks makinesi, stadın santraline bağlı dahili bir telefon, kanepeler ve koltukların yer aldığı localar fiyatları, büyüklüklerine göre 60 bin ile 125 bin Euro arasında değişiyor. Localara o kadar çok talep var ki, 125 bin Euro’luk loca sahiplerine 400 bin Euro teklif edip, “Bize kirala” diyenler bile çıkıyor.

Kaka ve Ronaldo’nun da Bernabeu’da locaları var

REAL Madrid’in bu sezon transfer ettiği Kaka ve Ronaldo, Santiago Bernabeu Stadı’nda aileleri ve arkadaşları maçları izleyebilsin diye birer tane loca satın aldı. İki futbolcu, her birinde 20 adet koltuk bulunan bu localar için tam 238 bin 820 Euro ödedi.
Real Madrid Başkanı Florentino Perez, tıpkı Aziz Yıldırım’ın Alex’e yaptığı gibi, fiyatta hiçbir indirim uygulamadı. Santiago Bernabeu Stadı’nda toplam 236 adet loca bulunuyor. 8 bin 900 eurodan başlayan fiyatlar 400 bin Euro’ya kadar çıkıyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz