Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Alevi derneklerinden PKK'ya ateşkes çağrısı

  İSTANBUL (AA)
  16.09.2015 - 14:17 | Son Güncelleme:

  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, "Biz Aleviler, sürmekte olan savaşın derhal sona erdirilmesini şart görüyoruz. PKK'dan derhal ve ön koşulsuz ateşkes ilan etmesini istiyoruz" dedi.

  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Düzgün ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Okmeydanı'ndaki Cemevi'nde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında ortak metni okuyan Baki Düzgün, "Dağlıca'daki, Iğdır'daki çocukların bizim çocuklarımız olduğunu ve hiçbir amacın bu ölümleri meşru kılmayacağını söylüyoruz. Onun için biz Aleviler, sürmekte olan savaşın derhal sona erdirilmesini şart görüyoruz. PKK'dan derhal ve ön koşulsuz ateşkes ilan etmesini istiyoruz" dedi. Yaşanan çatışmaları tırmandıracak her türlü adımı kınadıklarını ve sağduyu çağrısı yaptıklarını vurgulayan Düzgün, şunları kaydetti:

  "Eğer bu gidişat durdurulamazsa ülkemizin hızla Suriyelileşmeye gittiği gerçeğine karşı her inanç ve kimlikten Türkiyeli anne ve babalara sesleniyoruz. Çözüm Süreci adıyla topluma mal olan, geçen 2,5 yıllık süreç bize gösterdi ki evrensel hukukun ve medeniyetin gereği olarak sorunların müzakere edilmesini kabul etmek çocuklarımızın ölmediği bir ortamın da biricik güvencesidir. Temel ihtiyacımız, sorunlarımızı konuşarak ve elbette ki evrensel hukuk ve medeniyetin yoluyla çözmektir. Bu bilinçle biz Aleviler, her inanç ve kimlikten kardeşlerimize sesleniyoruz. Artık yeter, yeter, yeter..."

  CİZRE'YE GİDECEKLER

  Bugün saat 18.00'de Cizre'ye yola çıkacakları için bu açıklamayı yaptıklarını dile getiren Ercan Geçmez, "Ankara'dan Diyarbakır'a gideceğiz. İlk durağımız Diyarbakır olacak. Güzergah boyunca Alevi örgütlerinin tamamı bizlere yol boyunca destek verecek. Diyarbakır valiliği ve belediyesiyle görüşeceğiz. Ayrıca Dağlıca'ya bir parça ekmek götürmek için valiliğe izin başvurusu yapacağız. Türkiye'nin Kerbela olmasını istemeyen toplum olarak Cizre'ye su, Dağlıca'ya ekmek göndermek istiyoruz" diye konuştu. Cizre'nin ardından Silopi, Muş Varto ve Tunceli'yi de ziyaret edeceklerini kaydeden Geçmez, 45 kişiden oluşan heyetin incelemelerde bulunacağını sözlerine ekledi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı