Eğitim Haberleri

  ALES soruları ve cevapları adayların erişimine açıldı! ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Hürriyet Haber
  09.05.2017 - 11:43 | Son Güncelleme:

  ALES soruları ve cevapları adayların erişimine açıldı. On binlerce kişinin merakla beklediği ALES soruları ve cevapları hakkında bilgi veren ÖSYM, adayların soruların bir kısmına herkese açık halde, tamamına ise Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden ulaşabileceğini duyurdu. Peki, ALES soruları ve cevapları sonrasında sonuçlar ne zaman açıklanacak? İşte, akademik kariyer peşinde olan kişilerin araştırdığı konu hakkında bazı bilgiler

  ALES ilkbahar dönemi soru ve cevapları ÖSYM internet sitesi üzerinden erişime açıldı. Akademik anlamda ilerleme kaydetmek isteyen adayların katılım sağladığı sınav, 7 Nisan Pazar günü tamamlanmıştı. ALES soru ve cevapları ÖSYM internet sitesi üzerinde belirli oranda yayımlanırken, soruların tamamı Aday İşlemleri Sistemi üzerinden aday şifresi ve detayları ile görüntülenebilecek. İşte, ALES soruları ve cevapları ile birlikte sonuçların açıklanacağı o tarih

  ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  ALES soruları ve cevapları her yıl olduğu gibi bu yıl da ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı. Yılda iki kez gerçekleştirilen ALES soru ve cevapları sınavın tamamlanmasının ardından 2 gün içerisinde adaylarla paylaşıldı. 7 Nisan Pazar günü saat 13.00’te biten sınavın sonuçları ÖSYM’nin takvimine göre 8 Haziran 2017’de açıklanacak.

  ÖSYM, sınav sorularının yayımlandığına dair bilgiyi şu şekilde verdi;

  2017-ALES İlkbahar Dönemi: Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarının Yayımlanması

  "7 Mayıs 2017 tarihinde uygulanan 2017-ALES İlkbahar Dönemi Temel Soru Kitapçığı,  sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 9 Mayıs 2017 tarihinde saat 10:15’den itibaren erişime açılacaktır. Sınava başvuran adaylar 10 gün süreyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişebileceklerdir. Sorular, Temel Soru Kitapçığı dizilimindedir.

  2017-ALES İlkbahar Dönemi Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarı (% 10) aşağıdaki bağlantıdan erişime açılmıştır.

  Sorular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM'ye aittir. ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.

  Adaylara saygıyla duyurulur."

  SORU KİTAPÇIĞINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

  ALES PUAN HESAPLAMA

  Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın sınav kitapçığının cevap alanları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

  Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı