Eğitim Haberleri

  ALES sınav giriş yerleri açıklandı.. ÖSYM'den saat uyarısı

  Hürriyet Haber
  06.05.2017 - 11:56 | Son Güncelleme:

  ALES sınavı için giriş yerleri geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. ÖSYM sınav hakkında dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Geçtiğimiz aylarda yapılan YGS sınavında oluşan 'sınav giriş saati' probleminin tekrar yaşanmaması için ÖSYM resmi Twitter hesabından bir duyuruda bulundu. Peki ALES Sınavı yarın saat kaçta başlayacak?

  ALES sınav giriş belgelerinin nasıl alınacağı binlerce Üniversite mezunu kişi tarafından merak konusu olmaya devam ediyor. ALES sınav giriş belgeleri geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. 7 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak olan 2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2017 ALES- İlkbahar Dönemi) başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlandı. Peki, ALES sınav giriş belgeleri nasıl alınır?

  İşte ÖSYM'nin konu hakkında resmi twitter hesabından paylaştığı o duyuru;

  ALES sınav giriş yerleri açıklandı.. ÖSYMden saat uyarısı

  ALES GİRİŞ YERLERİ AÇIKLANDI

  ÖSYM, ALES girişl belgesinin açıklandığını şu şekilde duyurdu;

  "7 Mayıs 2017 tarihinde saat: 10.00’da yapılacak olan 2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2017 ALES- İlkbahar Dönemi) ;başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerdir.

  2017 ALES (İlkbahar Dönemi) saat:10.00’da başlayacak olup sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacaktır. Saat 09.45’ten sonra adaylar, sınav binalarına alınmayacaklardır."

  SINAV GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ

  SINAV ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

  Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayınfotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur.Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğrafolmasına özen göstermelidirler. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerininrenkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır.Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi biryazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Adayların sınava girecekleri binayı sınavgününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. Adaylara Sınava Giriş Belgesigönderilmeyecektir

  Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

  Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri ve sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

  Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacaktır.

  SINAVDA YANINIZA ALMANIZ GEREKEN BELGELER

  Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı 

  Süresi geçerli pasaport, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı 

  Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar

  Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. 

  Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır

  Etiketler: sınav saati
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı