Ege Haberleri

  "Aldığımız terbiye buna müsade etmez"

  Şahap AVCI, ALİAĞA
  28.12.2014 - 01:20 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Aliağa’da yapımını tamamladığı itfaiye binası hizmete açıldı. Açılış töreninde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Belediye başkanlığı bir kamu görevidir. Kamu görevinde ayrım olmaz. Bizim aldığımız eğitim, devlet terbiyesi ve siyasi terbiye bunu gerektirmektedir” dedi.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan İzmir’in 13. itfaiye binası açıldı. Sanayi tesislerindeki yangınlara da etkili bir şekilde müdahale edebilecek yeni tesisin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açılışını yaptıkları itfaiye binasının diğer semt itfaiyelerinden çok daha donanımlı olduğunu belirtti. Türkiye’nin en önemli sanayi tesislerinin bulunduğu ilçede böyle bir yatırımın kaçınılmaz olduğunu dile getiren Kocaoğlu, itfaiye teşkilatını geliştirmeye yönelik yatırımları sürdüreceklerini belirterek şöyle devam etti:
  “İtfaiye çalışanlarının sürekli eğitim yapmaları, fiziken güçlü ve donanımlı olmaları gerekiyor. Dünyada hangi teknolojiler gelişiyorsa onlarla donatılması gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi çağın gerekleri neyse hiç düşünmeden yerine getiriyor. Soma’da, Ermenek’de nerede bizim ekiplerimize ihtiyaç varsa oraya koşuyoruz. Zaten koşmak zorundayız, bunun da reklamını yapmıyoruz.”
  Aldığımız terbiye buna müsade etmez
  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZSU’nun Aliağa’nın içme suyu ihtiyacını karşılamak için PETKİM tarafından işletilen Güzelhisar Barajı’ndan aldığı su miktarını saniyede 300 litreye yükselttiğini de hatırlatarak, PETKİM Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti. Başkan Kocaoğlu, kapasitesi yetersiz kalan mevcut içme suyu arıtma tesisinin yerine de yeni bir içme suyu artıma tesisi yapmak için çalıştıklarını söyledi.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediye başkanlarının siyasi kimliklerini seçimlerden sonra bir kenara bırakmalarını gerektiğini vurgulayarak, “Belediye başkanlığı görevi ayrı bir görevdir. Bir kamu görevidir. Kamu görevinde ayrım olmaz. Bizim aldığımız eğitim, devlet terbiyesi ve siyasi terbiye bunu gerektirmektedir. Cumhuriyet’in bu kazanımını İzmir’de belediye başkanlarımızla birlikte sürdürmeye kararlıyız. Biz ayrım yapmıyoruz, yapmayacağız. İlçe belediye başkanlarımız da zaten yapmıyorlar” dedi.
  Aldığımız terbiye buna müsade etmez
  2015 Genel Seçimleri sürecinde belediye başkanlarının siyasetçiler tarafından hedefe oturtulduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Biz tarafsız, adil, insandan yana çalışmalarımızla bugün de, 2015 seçimleri sürecinde de, görevimiz bitinceye kadar ayakta dimdik durmaya ve bu kent insanına hizmet ederek onlara layık olmaya çalışacağız. Yapamadıklarımız da var elbette, ama yaptığımız çok iş var. Hiçbir iş yapmadı diyenlere birkaç söz söylemek istiyorum. 2004 yılında 11 km raylı sistem devraldık şu anda 100 km çalışıyor. Torbalı ile birlikte 30 km’lik bölüm bugün yarın açılıyor. 24 km tramvay hattının yer teslimi yapıldı. Narlıdere’de metronun 4,5 km’lik kısmının ihalesine çıkıyoruz. İZBAN’ın 26 km’lik Selçuk hattı için istasyonların ihalesine çıktık. Yani diğer yapacaklarımızı bir tarafa bıraktığımızda bugün kazmasını vurduğumuz ve açılışını yapacağımız raylı sistem uzunluğu 180 kilometredir” dedi.

  Aliağa Belediye Başkanı MHP’li Serkan Acar da 8 aydır Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çok iyi bir iş birliği içinde çalıştıklarını belirterek, “30 Mart akşamı çıkarttığım siyasi elbisemin yerine giydiğim hizmet elbisemin bol olan yerlerini daraltan, dar olan yerlerini genişleten Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Aziz Kocaoğlu’na hepinizin huzurunda Aliağa halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum. Allah’a şükürler olsun ki Aliağamızda hayal ettiğimiz değişimin en önemli parçalarından bir tanesi olan itfaiye teşkilatımız Aziz başkanımız sayesinde bugün hizmete giriyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
  Aldığımız terbiye buna müsade etmez
  Aliağa İtfaiye Binası’nın açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra İzmir Milletvekili Hülya Güven, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Tüpraş Bölge Müdürü Şahin Çalbıyık, Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut katıldı. TÜPRAŞ ve PETKİM bünyesinde görev yapan itfaiye teşkilatlarının personeli de törende yer aldı.
  Aldığımız terbiye buna müsade etmez
  4 bin 500 metrekare alan üzerinde kurulan tesiste 30 personel aynı anda görev yapacak. Garajında ise endüstriyel afetlere müdahaleye uygun tipteki araçlar yer alacak ve Türkiye’nin önemli sanayi tesislerinin bulunduğu Aliağa ve çevresinde yaşanabilecek yangınlara en güçlü şekilde müdahale imkanı sunacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından alımı yapılan ve üretim aşamasındaki müdahale aracı, petrokimya tesislerindeki endüstriyel yangınlara etkin müdahalede kullanılacak. Uzaktan kumanda edilebilen insansız (robotik) araç da yakında Aliağa İtfaiyesi’nin filosuna dahil olacak. Tesiste yeni araçlarıyla birlikte AKS 110 birimi de görev yapacak.
  Aldığımız terbiye buna müsade etmez
  Doğalgaz ve güneş enerjisinin karma olarak kullanılacağı “yeşil binaö teknolojisiyle inşa edilen tesis, jeneratörü, su depoları ve personelin tüm ihtiyacını giderecek donanımıyla kendi kendine yetebilen bir özellikte olacak. Günün 24 saati yaşamın süreceği tesiste itfaiye personeli için spor salonu da bulunuyor. Kuzey Bölge Amirliği için inşa edilen bina, Aliağa’nın yanı sıra Menemen, Foça, Dikili, Bergama, Kınık gibi kuzey ilçelerine de hizmet verecek. Bina 2 milyon 233 bin TL’ye mal oldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı