ERZURUM HABERLERİ

Aldığı riskle "yaşama" tutundu

AA / Ayşe Yıldız
17.01.2015 - 11:21Son Güncelleme :

- Türkiye'nin farklı illerinde gittiği hastanelerde ameliyatının riskli olduğu söylenen ve karaciğerinde tümör olan hasta, Erzurum'da şifa buldu - Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde büyükbaş hayvanların kalp zarından elde edilen sentetik materyalden suni damar yapılarak tıkalı olan damarları değiştirilen hastaya, tümörlü olan karaciğeri de alınarak organ nakli yapıldı - Hasta Metin Abanoz: "Kendimi mükemmel hissediyorum, çok şükür sağlığıma kavuştum"

AA / Ayşe Yıldız

ERZURUM (AA) - AYŞE YILDIZ - Türkiye'nin farklı illerinde gittiği hastanelerde ameliyatının riskli olduğu söylenen ve karaciğerinde tümör olan hasta, Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde hem büyükbaş hayvanların kalp zarından elde edilen sentetik materyalden suni damar yapılarak tıkalı olan damarları değiştirildi hem de karaciğer nakli gerçekleştirildi.

Kocaeli'de yaşayan ve gittiği hastanede tesadüfen karaciğer hastası olduğunu öğrenen Metin Abanoz, kentteki çeşitli hastanelere giderek, tedavi olmaya çalıştı. Yapılan tedaviler sonuç vermeyince çevre illerdeki hastanelere başvurdu.

Hastanın tüm damarları tıkalı olduğu için ameliyatın ve karaciğer naklinin riskli olduğunun ifade edilmesi üzerine Türkiye'nin farklı illerindeki çeşitli hastanelere gitti. Bütün riskleri kendisinin almasına rağmen ameliyat edilmeyen Abanoz, Erzurum'daki Organ Nakli Merkezi'ne başvurdu.

Merkezin müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı başkanlığındaki ekip tarafından ameliyata alınan Abanoz'a, damarları tıkalı olduğu için önce büyükbaş hayvan kalbinin zarından elde edilen materyalden suni damar yapılarak, kalbe giden ana damar değiştirildi ve karaciğere kan götüren damarla birlikte tümör temizlendi. Bunun ardından, hastaya yeğeninden karaciğer nakli gerçekleştirildi.

Yeni yapılan suni damarla hastanın bağırsaklarından gelen kanın, karaciğere aktarılması sağlandı. Dünyada çok az yapılabilen teknik uygulanarak, hem yeni damar hem de karaciğer nakli yapılan hasta yeniden sağlığına kavuştu.

Abanoz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kocaeli'nden geldiğini ve yaklaşık üç ay önce karaciğer hastası olduğunu öğrendiğini, tedavi olmak için hastane hastane gezdiğini söyledi.

- "Kendimi mükemmel hissediyorum"

Gittiği bütün illerde ameliyatın riskli görüldüğünü dile getiren Abanoz, başvurduğu hastanelerde kendisinin bütün riskleri almasına rağmen, ameliyat masasında kalacağının ifade edildiğini ve 40 yaşında evinde ölümü beklemek istemediğini vurguladı.

Hastalığının son aşamaya geldiğini dile getiren Abanoz, "Dünyanın neresinde olursa olsun tedavi olmaya karar verdim. Bu konuda araştırma yaptım. Sonra Erzurum'a gelerek Organ Nakli Merkezi'ne başvurdum. Burada damarı tıkalı olan hastaların, suni damar yapılarak damarlarının açıldığını ve nakil yapıldığını öğrenmiştim. Merkezin müdürü Bülent hocamla tanıştık ve ameliyatı yaptı. Kendimi mükemmel hissediyorum, çok şükür sağlığıma kavuştum" diye konuştu.

Bir yakınından karaciğer nakli yapıldığının altını çizen Abanoz, damarlarında sıkıntı olduğu için kimsenin ameliyat etmediğini ancak Erzurum'da şifa bulduğunu ifade etti.

Abanoz, "Bütün riskleri almama rağmen gittiğim bütün hastaneler ameliyatı riskli gördü ve yapmadı. Bende evimde ölümü beklemek istemedim. Burada nakil oldum, sağlığıma kavuştum" dedi.

Merkezin müdürü Aydınlı da bölgede sıkça görülen halk arasında "köpek kisti" olarak da bilinen ve hayvandan insana geçen "alveolar ekinokok" hastalığından dolayı damarı tıkalı olan hastalara suni damar yaparak, hem damarı değiştirdiklerini hem de nakil yaptıklarını söyledi.

Tıkalı olan damarları açmakta tecrübeli olduklarını anlatan Aydınlı, karaciğer hastası Abanoz için büyükbaş hayvanların kalp zarından yapılan materyalden karaciğere giden damarı değiştirdiklerini vurguladı.

Aydınlı, şunları kaydetti:

"Hastanın karaciğere kan getiren damarı, bağırsaklardan çıktığı yere kadar tıkalıydı. Bunun için başka merkezlerde riskli görülmüş ve ameliyat yapılmamış. Biz hem tümörlü karaciğeri çıkardık hem karaciğere gelen damarı değiştirdik hem de yakınından aldığımız karaciğer parçasını hastaya naklettik. Bu sayede bağırsaklarından gelen kanı yeni taktığımız karaciğere aktarabildik. Bu da dünyada çok az kullanılan tekniklerden bir tanesi. Bu konuda merkezimizin, bölgede yaygın görülen alveolar ekinokok hastalığından dolayı ciddi bir tecrübesi var. Karaciğer nakli yapılması gereken ve büyük damar tıkanıklığı olan bu tip hastalarda da biz damarların hepsini suni damarlarla değiştirebiliyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Aldığı riskle "yaşama" tutundu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ocak 2015 tarihinde saat 11 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aldığı riskle "yaşama" tutundu haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

08 Nisan 2018, Pazar
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:29
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  14:46
 • Akşam
  17:07
 • Yatsı
  18:32
Sayfa Başı