Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Aldığı oyların bedelini su faturalarıyla ödüyor

<B>ERDEK Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, seçmenlerine şirin gözükmek için Erdeklilere metreküpünü 1 milyon liradan fatura ettiği suyu, yazlıkçılara 2 milyon 750 bin liradan satıyor. </B>

Sarı, ‘Eşitlik ilkesine aykırı’ tartışmasına neden olan bu uygulamayı, ‘Yatırımların yükünü Erdeklilere yükleyemeyiz’ diye savunuyor.
YEREL seçimleri kazanan bazı belediye başkanları, seçmenlerine şirin gözükmek için yapacakları yatırımların bedelini seçimlerde oy kullanmayan yazlıkçıların sırtına yüklemeye hazırlanıyor. Balıkesir’in AKP’li Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, yaptığı 30 trilyon liralık yatırımın bedelini, seçimlerde oy kullanmayan yazlıkçılara ödeterek, cezalandırma yoluna gidiyor. Sarı’nın ‘eşitlik ilkesine aykırı’ tartışmalarına yol açan bu uygulaması, yazlıkçıların metreküpü 1 milyon lira olan suya, 2 milyon 750 bin lira ödemesine neden olacak.

Yeni uygulamaya gerekçe olarak İller Bankası’ndan nüfusa göre pay almalarını gösteren Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, ‘İlçemizde 14 bin konut bulunmasına rağmen, toplam nüfus 18 bini geçmiyor. Bu da, yazlıkçıların ikametlerini Erdek’e getirmemelerinden kaynaklanıyor. Oysa İller Bankası her ikamet için belediyelere aylık 7 milyon lira pay veriyor’ dedi.

Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı, okuyucularımızdan Mihriban Ayaska’nın şikayetiyle ilgili olarak görüştüğü Hüseyin Sarı, yeni uygulamayı, eşitsizlik yaratmak için değil, yazlıkçıların ikametlerini Erdek’e getirmelerini teşvik etmek amacıyla başlattıklarını savundu. Yazlıkçıların ikametlerini getirmemeleri yüzünden yeterince gelir kaynağı oluşturamadıklarını da söyleyen Sarı, ‘Bu nedenle, belediyenin üzerindeki yükü, yerli halkın üzerine yüklememiz doğru olmaz. Yazlıkçılar da şayet ikametlerini Erdek’e getirirlerse, onlar da suyun metreküpünü 1 milyon liradan kullanmaya başlayacak. Getirmeyenler ise, 2 milyon 750 bin lira ödemek zorunda kalacak’dedi. İlçedeki su sorununun çözümü için yapılan 30 trilyon liralık yatırımın geri ödemesinin 40 yılda tamamlanacağına da değinen Sarı, bu borç yüzünden bir ton suyun belediyeye maliyetinin 1,5 doları bulduğunu söyledi.

Erdek Belediye Başkan Yardımcısı Hulusi Ay da, sorunun Erdek’in turizm beldesi olarak görülmemesinden kaynaklandığına dikkat çekti. Türkiye’nin en eski turizm bölgesi olmalarına rağmen, ödeneklerden yararlanamadıklarından yakınan Ay, ‘Belediyenin bütçesiyle tüm bu yatırımların altından kalkmamız mümkün değil. Hizmetlerden yararlananların yatırımlara da katkı sağlaması gerekiyor. Bu katkının sorumlusu da, Erdekliler değil, yazlıkçılardır. Bu nedenle Erdek’in yerlilerini böyle bir yükün altına sokmak istemiyoruz’ dedi.
X