Dünya Haberleri

  Albino kızın dramı

  hurriyet.com.tr
  15.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uzuvlarını parçalayıp iksir olarak kullanmak için son bir yıl içinde 50 albino öldürdüler. Albino kızın yaşadığı evi gece basan saldırganlar, talihsiz kızın kol ve bacaklarını kesip yanlarına alarak kaçtılar.

  ÖLDÜRÜLEN KIZIN ALBİNO KARDEŞLERİ - GALERİ

  Doğu Afrika ülkesi olan Tanzanya'da son bir senede öldürülen albino sayısı 50'yi buldu.

  Albinoların öldürülmesinin altında ise korkunç bir neden yatıyor. Vücut uzuvları için öldürülen albinolar büyücülere sihirli iksir yapımında malzeme olarak kullanılıyorlar. 

  KOL BACAK PAZARI                   

  Büyücülerin şans ve zenginlik getirdiğine inandıkları iksirlerini altın arayan madenciler ve bol ürün isteyen balıkçılar gibi işçi kesimi talep ediyor.

  Her kol ve bacak için yaklaşık 2 bin 500 sterlin (4 bin 200 dolar) para kazanan albino avcıları ise ülkede korkunç bir av başlatmış durumda.

  Tanzanya dünyada en çok albino nüfusun bulunduğu ülke. İngiltere'de her 17 bin de bir albino çocuk doğarken, Tanzanya'da bu oran bin 400'de bir. Kırk milyon nüfusu olan ülkede bugün 270 bin albino yaşıyor.

  KATLİAM BÜYÜYOR

  Ülkede son olarak Mary Mathias adlı bir kadının küçük kızı katledildi. Gece eve baskın yapan iki saldırgan, küçük kızın bacaklarını baltayla kopararak kaçtı.

  Tanzanya'da başlayan korkunç av, komşu ülkeler olan Kongo ve Burundi'ye de sıçramış durumda. Son bir kaç haftada ülkede 12 albino öldürüldü.

  Tanzanya'da ise albinoları koruyan ve eğitim veren okullar yaşanan katliamlar üzerine çalışmalarını hızlandırma kararı aldı. 

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı