Albert Rohan: Demokrasi teknesini fazla sallamayın

Hürriyet Haber
07.09.2005 - 02:05 | Son Güncelleme:

Referans Gazetesi ile Açık Toplum Enstitüsü’nün Kayseri’de düzenlediği Türkiye’nin Yıldız Şehirleri toplantısında konuşan Avusturya Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Albert Rohan, ‘Demokrasi teknesini fazla sallamayın’ uyarısında bulundu.

AVUSTURYA Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Albert Rohan, Referans Gazetesi’nin katkıları ile Kayseri’de yapılan Türkiye’nin Yıldız Şehirleri toplantısında, ‘Demokrasi teknesini fazla sallamayın’ uyarısında bulundu.

Referans Gazetesi ile Açık Toplum Enstitüsü’nün düzenlediği, ‘Anadolu’nun Yıldız Şehirleri’ toplantıları Kayseri’de başladı. Kayseri Ticaret ve Sanayi odaları ile yerel yönetimin de destek verdiği toplantıya Devlet Bakanı Ali Babacan, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Vahap Munyar, Vatan Gazetesi Yazarı Yavuz Semerci, Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Murat Sabuncu, İspanya Dışişleri eski Bakanı Marcelino Orja Aguirre ve Avusturya Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Albert Rohan, Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık, Referans Gazetesi Genel Koordinatörü David Judson ve Boydak Grubu’ndan Memduh Boydak katıldı.

SADECE AB’YE BAĞLANMAYIN:

Toplantıda AB süreci ile ilgili olarak Türkiye’ye ‘umutlarınızı tamamıyla AB’ye bağlamayın’ uyarısında bulunan Albert Rohan, Türkiye’nin demokrasi ile ilgili yaptıklarının yoruma açık olduğunu vurgulayarak, ‘Tekneyi fazla sallamayın’ dedi. 10 yıldır AB’ye üye olduklarını aktaran Rohan, ‘AB’ye girmeden önce halkımız bir anda zengin olacağını sanıyordu ancak böyle bir şey mümkün değil. Bunlar çalışmakla olacak şeyler. AB ülkenizi bir yere kadar finanse edebilir. Umutlarınızı tamamen AB’ye bağlamak, Birliğin içinde bulunduğu kriterlerden dolayı çok doğru olmayacaktır’ dedi. Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili kuşku duyanlara fırsat verilmemesini öneren Rohan, Orhan Pamuk aleyhine açılan davanın böyle bir kuşkuyu doğuracak nitlikte olduğunu savundu. Rohan, davaya bakacak olan ilgili mahkemenin iddianamiyi kabul etmemesini dilediğini ifade etti.

İSPANYA DA BEKLEMİŞTİ:

İspanya Dışişleri eski Bakanı Marcelina Onja Aguirre de İspanya’nın AB üyelik sürecinde yaşadıklarını dinleyicilerle paylaştı. Demokrasiye tam oarak geçememiş İspanya’nın da Türkiye benzeri uzun bir süre bekleyiş yaşadığını ama demokrasiye geçiş sürecinde AB’den destek gördüklerini anlattı. Aguirre, AB ile İspanya’nın kazandıklarını şu sözlerle aktardı: ‘İspanya AB’ye üye olduğunda birlikte 12 üke vardı. İspanya’nın ortalama geliri 12 ülkenin yüzde 68’i oranındaydı. Bugün AB’den kullandığımız fonlar sayesinde bu oran yüzde 86’ya ulaştı. Hedefimiz yüzde 100’e ulaşmak. Güçlü bir sanayi ve hizmet sektörümüz oluştu. 2003 yılında ihracatımızın yüzde 74’ü AB ülkelerine yapıldı. İspanya’da bulunan her 10 kilometre karayolunun 4 kilometresi AB fonları ile finanse edildi ‘ Aguirre, Türkiye’nin birlik sürecinde AB’nin sunduğu fırsatları iyi değerlendirmesi halinde aynı İspanya gibi güçleneceğini açıkladı

Babacan: Değişime en alt noktadan adapte olalım

DEVLET Bakanı Ali Babacan, değişime en alt noktadan adapte olmak gerektiğini söyledi. Kayseri’nin şikayet etmeden Türkiye ekonomisine 2 milyar dolar ihracat ve entellektüel birikim kattığını ifade eden Babacan, bu anlamda Türkiye’nin yıldız şehri sıfatını hakettiğini açıkladı. Bakan Babacan, ‘Anadolu Kayseri’den çok fazla ders almalı. Kayseri kendi kendine yetebildiği gibi büyümeyi de başaran bir il’ diye konuştu.

AB süreci ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Baban, Türkiye’nin elindeki tarihi fırsatı iyi değerlendirdiğinde 5 yıl sonra geleceği noktanın çok daha iyi olacağını söyledi. Bakan Babacan, ‘Yanlış yaparsak çocuklarımız bizi asla affetmeyecek’ dedi.

Kendisi de Kayserili olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Anadolu’nun AB sürecindeki gelişmeleri yakından takip etmekte zorlandığını belirterek, projenin önemine işaret etti. Yeniden yapılanmayı başarmanın dünyanın en zor işi olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, başta ekonomisi olmak üzere Türkiye’nin AB ile birlikte birçok konuda bir yeniden yapılanma sürecine girdiğini belirterek hükümetin kararlılığı ile müteşebbisin önündeki engellerin kalkacağına olan inancını dile getirdi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı