« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Albayrak: Doğan'ı tartışmayı doğru bulmuyorum

Trabzonspor Kulübü Başkanı Nuri Albayrak, ilk yarıda sahalarında oynayacakları karşılaşmaların gelirini şehit ailelerine bağışlama kararı aldıklarını hatırlatarak, Futbol Federasyonu'nun seyircisiz oynama cezalarını kaldırması halinde bu maçların gelirini de bağışlayacaklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Albayrak, Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde düzenlenen bayramlaşma töreninde, gazetecilere yaptığı açıklamada, bayram öncesinde şehit olan askerlerin kendileri için büyük önem taşıdığını belirterek, “Şehitlerimiz için başlattığımız bir kampanya var. Bu kampanyaya tüm kulüplerimiz ile vatandaşlarımızın katılmasını istiyoruz. Kulüp olarak bu işin öncülüğünü yapmak için ayağa kalktık. Eğer federasyon bizim açıklamamıza istinaden seyircisiz maçlarımızı kaldırırsa, biz o maçlardan gelen geliri de şehit ailelerimize aktarırız” dedi.

Bugüne kadar kimseden kendi taraflarını tutmalarını istemediklerini ifade eden Albayrak, şöyle devam etti:

“Sadece adalet olmasını istedik. Kimsenin hakkını istemedik, kimse de bizim hakkımızı istemesin. Federasyon başkanı kim olursa olsun, isterse babamın oğlu olsun, benim için Trabzonspor'un hakları önemlidir. Biz şu anda onun için buradayız ve bunu yapmaya çalışıyoruz. Futbol Federasyonu'nun başkanıyla diğer kurum ve kuruluşlar güvenilirliklerini yitirdiği için bundan sonra onlara Sivasspor maçıyla ilgili başvuruda bulunmayı düşünmüyoruz. Çünkü federasyonun şu ana kadar Trabzonspor ile ilgili verdiği kararlar taraflı olmuştur. Başkan Haluk Ulusoy tüm güvenini yitirmiştir. Federasyonun bir an önce kongreye gitmesi gerekir. Çünkü biz futbolun yola devam etmesini istiyoruz. Ligdeki takımların yüzde 90'lık bölümünün de bizimle aynı görüşte olduğunu biliyoruz.”

“ULUSOY'UN GÖREVDE KALMASI SAKINCALI”

Federasyon seçimlerine kadar Haluk Ulusoy'un görevde kalmasının sakıncalı olduğunu savunan Albayrak, “Eğer Ulusoy devam ederse, mevcut hataların daha fazla olacağına inanıyorum. Son haftalarda hakemlerin yapmış olduğu hatalar oldukça arttı. Haluk Ulusoy güven kaybı yaşamamak ve şimşekleri üzerine çekmemek için, 'bir daha aday olmayacağım' dedi. Eğer böyle bir karar verdiyse, bir an önce istifa edip federasyonu kongreye götürmelidir. Ayrıca Ulusoy'un böyle bir karar vermesi, kendi yönetimiyle kurum ve kuruluşlarını zayıflatmıştır” diye konuştu.

Trabzonspor'un, onca olumsuzluğa karşın başarılı olduğunu vurgulayan Başkan Albayrak, şunları söyledi:

“Trabzon'da son iki yılda yaşanan pek çok olumsuzluk var. Bunlara karşın almış olduğumuz üç puanı kattığımızda ligde üçüncü sırada oluyoruz ve dolayısıyla başarılıyız. Şehirde estirilen olumsuz hava ve gerginlik ile futbolculara, yönetim kuruluna ve kamuoyuna verilen mesajları yerinde bulmuyorum. Ben giderim kulüp burada kalır. Trabzonspor'u bu kadar germeye kimsenin hakkı yok. Mağlubiyetimiz yok. Berabere kaldığımız maçlarda şanssızdık. Kulübü baskı altında bırakmanın anlamı yok. Ben başkan olarak baskı altında kalmam, ama genç futbolcularımız baskı altında kalabiliyorlar. Böyle olunca da bu sonuçlar normal.”

Trabzonspor'un kendi dönemlerinde, tarihindeki en fazla parayı kasasına koyduğunu dile getiren Albayrak, şöyle devam etti:
“Kulüp, göreve başladığımızda maddi anlamda kötü durumdaydı. Ancak kulübün marka değerini düşürmemek için bunları çıkıp açıklamıyoruz. Dışarıda bize destek verir gibi gözüküp içeride köstek olmaya çalışan insanlar var. Bu takımın sahibi olduğunu iddia edip, zamanında mirasını yiyen insanlar şu anda Trabzonspor'a zarar veriyor. Bir Trabzonsporlu olarak bunları, yaşadıktan sonra gördüm. Ama ne yazık ki bu insanların sesleri hala çıkıyor.”

“DOĞAN'I TARTIŞMAK YANLIŞ”

Teknik Direktör Ziya Doğan'ı tartışmayı doğru bulmadığını belirten Albayrak, “Eğer teknik direktörle devam etmek istemiyorsam, oturur kendisiyle doğruları ve yanlışları konuşurum. Ancak durum bu aşamaya gelinceye dek arkasında dururum. Yollarımızı ayıracaksak, o yolunu çizer biz de yolumuzu çizeriz. Ziya Doğan ile yapmış olduğum görüşmelerde bana, ne dersem onu yapmaya hazır olduğunu söyledi. Bu nedenle Ziya Doğan bana teslim” dedi.

Yapılması düşünülen statla ilgili olarak ise Albayrak, “Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü proje tahsisi ihalesine çıkacak. Aday olsak da olmasak da bu proje yapılacaktır. Ok yaydan çıktı. Sayın Başbakanımız projenin gerçekleşmesi için elinden gelen çabayı gösteriyor” diye konuştu.

“BAŞKAN ADAYLIĞI KONUSUNDA HENÜZ KARAR VERMEDİM”

Gazetecilerin, Ersen Martin konusundaki sorularını da yanıtlayan Albayrak, FIFA'nın vereceği karara saygılı olacaklarını ifade ederek, “Şu anda ameliyat olmuş durumda. Biz her zaman kurallardan yanayız. Ancak Ersen konusunda Recreativo Huelva Kulübü, yapması gerekenleri yerine getirmedi. Haklı olmamıza karşın alınacak karara saygılı olacağız” dedi.

Albayrak, Aralık ayında yapılacak olan kongrede başkan adaylığı konusunda henüz bir karar vermediğini de sözlerine ekledi.

Trabzonspor'un bayramlaşma törenine, Albayrak'ın yanı sıra eski başkanlardan Özkan Sümer, Salih Erdem ve Atay Aktuğ, yönetim kurulu üyeleri, teknik heyet ile futbolcular, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, eski yöneticiler ile taraftarlar katıldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz