ANKARA HABERLERİ

Alaylılara "mektepli" sertifika olanağı

Hürriyet Haber
21.08.2012 - 17:09Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

MİLLİ Eğitim Bakanlığı  gerekli okul eğitimin görmeden bir işte kendilerini geliştirenlere sertifika alma şansı tanıyacak. Bu kapsamda belirlenecek 8 alanda sınava girecek adaylardan başarılı olanlara sertifikaları verilecek.
 Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mustafa Kemal Biçerli, hayat boyu öğrenmenin geliştirilmesi için önceki kazanımların belgelendirilmesini amaçladıklarını bildirdi.
 Bu kapsamda yeni bir proje hazırladıklarını ifade eden Biçerli, belirlenecek 8 alanda önceki kazanımları belgelendirebilme imkanı tanınacağını söyledi. Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun verilerinin yanı sıra informal öğrenmenin ağırlıklı olduğu alanları seçeceklerini dile getiren Biçerli, şunları söyledi:
 “Amacımız tespit edeceğimiz alanlarda ‘ben okullarınıza gitmedim, ama bu işi informal yollarla öğrendim. Belgelendirilmek istiyorum’ diye bize müracaat edecek vatandaşların yeterliliğini tespit etmek. Bunun için soru setlerini, sınav sistemini oluşturacağız. Bu sınavlar sonucu alanlarında tam yetkinliğe sahiplerse belgeleri hemen verilecek. Eksiklikleri olanlar da yönlendirilerek gerekli eğitimi almaları sağlanacak.
 Şimdilik sınav açılacak alanlar arasında bilişim ve turizm sektörleri belirlendi. Diğer alanların da belirlenmesi için çalışılıyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun standart ve yeterliliklerini belirlediği alanları seçmeye gayret ediyoruz. Ayrıca toplumda informal öğrenmelerin yoğunlukta olduğu alanlar var. Çok marjinal bir alan seçilirse çok fazla fayda sağlamayabilir. Bunu da dikkate alıyoruz.”
Projeyle ilgili çalışmaların devam ettiğini, gerekli duyuruların gelecek yılın başlarında yapılacağını bildiren Biçerli, sertifika almak isteyenlerin belirlenecek okullarda sınava alınacağını ifade etti.
 Sınavların hem yazılı hem de uygulamalı olacağını belirten Biçerli, sınav yapacak öğretmenlerin de eğitime alınacağını kaydetti.
 Biçerli, projenin faydasına ilişkin de şunları söyledi:
 “Öyle meslekler var ki sertifika önemli. Kişi işini alaylı olarak çok güzel yapmasına rağmen sertifikası yok. Bizde bununla ilgili kurslar var, sertifikalarını buralardan alabilirler. Ancak bu kurslarda her şey başından itibaren öğretiliyor. Kurslar aylarca sürüyor. Bu nedenle söz konusu kişiler için zaman kaybı olabilir. Bu projeyle kişilere zaman ve maliyet açısından kolaylık sağlanacak. Ayrıca gelişmiş ülkelerde bir şeyin nereden öğrenildiği değil, öğrenilip öğrenilmediği daha önemli. Aslında hayat informal bir öğrenme süreci. Biz de çağdaş bir sistem kurmayı hedefliyorsak informal öğrenmeyi de tanımamız gerekir.”
 Hayat boyu öğrenmeye yönelik İstanbul’da uluslararası bir konferans düzenleyeceklerini bildiren Biçerli, kasım ayındaki konferansa Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile yabancı konuşmacıların katılacağını söyledi.
 Biçerli, konferansta yurt dışında uygulanan hayat boyu öğrenme tekniklerinin ve Türkiye’deki uygulamaların da görüşüleceğini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Alaylılara "mektepli" sertifika olanağı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı