MANİSA HABERLERİ

Alaşehirli Kadın Çiftçiler Bağcılık Eğitiminde Buluştu

IHA
27.08.2015 - 15:21Son Güncelleme :

MANİSA GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ İLE BAĞCILIK ARAŞTIRMA İSTASYONU MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ "KADIN ÇİFTÇİLER TARIMSAL YENİLİKLERLE BULUŞUYOR" PROGRAMI, BAĞCILIK EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR.

IHA

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" programı, bağcılık eğitimlerine devam ediyor.
Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerin bu seferki ayağını Alaşehirli kadın çiftçiler oluşturdu. Kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere yönelik olarak düzenlenen bu eğitimlerle, daha verimli bir tarım modeli oluşturmak, kaynakların daha etkin kullanılmasını sağlayarak onları yönetebilmek, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulanmasını sağlamak bu eğitimlerin en temel amacını oluşturuyor.
Alaşehir Ziraat Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen eğitime, Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, konu uzmanları ve 20 kadın çiftçi katıldı.
Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından yeni geliştirilen Manisa Sultanı ve Saruhanbey Üzüm çeşitlerinin tanıtılması ve yaygınlaştırılması konularının da üzerinde durulduğu eğitimde, hasat, bandırma çözeltisi hazırlama, kurutma işlemleri teknik gezi eşliğinde yapıldı.
Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın kadın çiftçilere yönelik düzenlenen eğitimlere çok önem verdiğini söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, “Manisa’da tarımsal anlamda eğitim ve yayım çalışmalarımızı hızlı ve etkin bir şekilde yürütüyoruz. Eğitim çalışmalarımız içerisinde günlük eğitimler, kurslar ve İl Müdürlüğümüzün kontrolünde kurulan özellikle kadınlara yönelik kadın kooperatiflerimiz ve kadın çiftçi tarla okullarımız mevcut. 2015 yılı içerisinde ve 2016 yılında da ’Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor’ projesi kapsamında eğitimlerimize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Çiftçi eğitimleri konusunda özellikle de kadın çiftçilere yönelik eğitimlerde çok hassas davrandıklarını belirten Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, “Bu eğitimlerin düzenlenmesindeki en temel amaç, kadınlarımızın daha aktif rol almalarını sağlamaktır. Hem teorik hem de pratik eğitimlerle kadın çiftçilerimizi bu konularda daha da bilinçlendiriyoruz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Alaşehirli Kadın Çiftçiler Bağcılık Eğitiminde Buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ağustos 2015 tarihinde saat 15 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Alaşehirli Kadın Çiftçiler Bağcılık Eğitiminde Buluştu haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Nisan 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:59
 • Guneş
  06:26
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:57
 • Akşam
  19:54
 • Yatsı
  21:16
Sayfa Başı