MANİSA HABERLERİ ALAŞEHİR HABERLERİ

Alaşehir'de servis sürücülerine eğitim

DHA
13.02.2018 - 10:07Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'nın Alaşehir ilçesinde öğrenci taşıyan 350 servis şoförü ile 12 rehber personele, 30 saatlik sertifikalı eğitim verilmeye başlandı. 

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nce 'Okul Servis Araç Sürücüleri Eğitimi' ve 'Okul Taşıtları Rehber Personel Eğitimi' programları düzenlendi. Eğitimler, Alaşehir Halk Eğitim Merkezi, Uluderbent Mahallesi, Delemenler Mahallesi, Killik, Yeşilyurt ve Kavaklıdere mahallelerinde gruplar halinde düzenlendi.

Kurslara katılmayan okul servis araç sürücülerinin 2018- 2019 eğitim öğretim yılında servis şoförlüğü yapamayacaklarını belirten Alaşehir Halk Eğitim Müdürü Süleyman Ölmez, eğitime katılmayan servis şoförlerine çağrıda bulundu. Halk eğitim merkezine başvurmaları halinde yeni kursların düzenleneceğini belirtti.

Kurslarda inceleme yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş ise, derslerde iş sağlığı ve güvenliği, sürüş psikolojisi, trafik sistemi veya güvenliği, güvenli araç kullanımı, yolcu indirme ve bindirme kuralları ile okul taşıtları gibi konulara yer verildiğini söyledi. Yönetmelikle okul servislerinde üç noktalı emniyet kemeri, güvenlik kamerası, sensörlü koltuk ve araç takip sistemi bulunması zorunluluğu getirildiğine dikkati çeken Güneş, "Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 yıl önce tüm servis şoförlerine yönelik eğitimler yapıldı. Ancak yeni yönetmelikle birlikte tüm düzenlemeleri öğrenebilmeleri açısından bu eğitimler zorunluluk arz ediyor. Yeni yönetmelikte ortaya konulan şartlar, şoförlere aktarılacak. Ve kursu başarıyla tamamlayanlara sertifika verilecek" dedi.

Nurettin DOĞAN / ALAŞEHİR (Manisa), (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Alaşehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Alaşehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Alaşehir'de servis sürücülerine eğitim haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı