MANİSA HABERLERİ

Alaşehir Belediyesi Jeotermal Enerji’ye Farklı Bakıyor

IHA
09.09.2015 - 13:02Son Güncelleme :

BELEDİYE MECLİSİNİN EYLÜL AYI OTURUMUNDA, EK GÜNDEM MADDESİ OLARAK GÖRÜŞÜLEN; “ALAŞEHİR’DE, JEOTERMAL ENERJİ” KONULU MADDE İÇİN BELEDİYE MECLİSİ OY BİRLİĞİ İLE ONAY VERDİ.

IHA

Alaşehir Belediyesi’nin Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyalogu Programı’na sunduğu, Jeotermal Enerjinin Alaşehir’deki Çevre, Tarım ve Ekonomi’ye etkilerini bilim temelli ortaya koymak için ‘Alaşehir’de, Jeotermal Enerji’ projesi için Belediye meclisinden yetki aldı.
Belediye Meclisinin Eylül ayı oturumunda, ek gündem maddesi olarak görüşülen; “Alaşehir’de, Jeotermal Enerji” konulu madde için Belediye Meclisi oy birliği ile onay verdi.
Proje kapsamında, Alaşehir’in jeotermal enerji konusundaki politikasına yol gösterecek olan projede, kurulacak ortak çalışma ortamı ile jeotermal uygulamalar alanında Türkiye, Alaşehir ve Almanya’da faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör temsilcileri ve üniversiteler olmak üzere toplam 81 farklı kurumla bilgi, uzmanlık ve deneyim paylaşımı sağlanacak. Almanya’nın örnek uygulamaları, yasal mevzuatı başta olmak üzere bu deneyim ve uzmanlık, Alaşehir’in jeotermal alanında planlar oluşturmasını sağlayacak. Uzun vadede jeotermal sektörüne yol gösterici olacak plan ve vizyon çalışması yapılarak ve Alaşehir’de “Yenilebilir Enerji Bilgi Merkezi” kazandırılacak olan proje kapsamında, oluşturulan bu etkileşim ile uzun vadeli işbirlikleri kurulması hedefleniyor.
Proje ortakları ise, Alaşehir Ticaret Borsası, BUV-Almanya İş Hayatı Dernekleri Federasyonu, Kolektif Bilinç Derneği ve Alaşehir Ziraat Odası Başkanlığı.
Konu ile ilgili konuşan, Alaşehir Belediye Başkan’ı Dr. Gökhan Karaçoban, “287 derece ile Dünya’nın 4. sıcak, Türkiye’nin en sıcak yeraltı suyunun Alaşehir ilçe sınırları içerisinde bulunması Alaşehir Belediyesi’nin gelişmekte olan bu sürecin üzerinde fazlasıyla durmaya itmektedir. Jeotermal sürecinin çevre ve tarım üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkiler, tüm her şeyin üzerindedir. Zira Alaşehir dünyada adından fazlasıyla söz ettiren ‘Dionysos Şarap Tanrısı’ ile tarihe şahitlik etmiş, eşsiz tat ve dokusu ile sofralık ve kuru üzümü ile bilinen bir tarım ilçesidir. Dolayısıyla Alaşehir ilçesindeki en temel ürün “üzüm”dür. Bizim Jeotermal konusunda en temel önceliklerimiz; Jeotermal enerji kullanımının tarım ve çevreye olumsuz etkisinin olmaması, Jeotermal enerjinin başta ülkemiz ve Alaşehir’in ekonomik kalkınmasına katkı yapmasının sağlanmasıdır” dedi.
PROJEDE ANA HEDEF “DOĞRU PLANLAMA”
Alaşehir Belediyesi öncülüğünde, başta çevre örgütleri ve diğer paydaşlar ile birlikte doğru jeotermal yatırım ve işletme sürecini hayata geçirilmesi planlanıyor. Bunun gerçekleşmesi için de süreç başlamadan gerekli önlemleri almaya katkı yapacak bir tartışma sürecinin başlatılması proje ile hedefleniyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Alaşehir Belediyesi Jeotermal Enerji’ye Farklı Bakıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Eylül 2015 tarihinde saat 13 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Alaşehir Belediyesi Jeotermal Enerji’ye Farklı Bakıyor haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:16
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:35
  • Yatsı
   20:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı