Gündem Haberleri

  Alarmı ertelemek iyi mi, kötü mü?

  Hürriyet Haber
  29.04.2016 - 11:03 | Son Güncelleme:

  Alarmı ertelemenin sağlığa bir zararı var mıdır? Yoksa alarmı ertelemenin faydaları olabilir mi? İşte alarmı ertelemek iyi mi kötü mü sorusunun cevabı..

  Geceleyin uykunuz sık sık bölünürse uyandıktan sonra kendinizi yorgun ve beceriksiz hissedebilirsiniz. Aynı biçimde, sabahları saatinizin alarmını sürekli ertelemekten kaynaklanan bölünmeler de sağlığa zararlı olabilir.

  Harvard Tıp Fakültesi’nde sinirbilimci ve uyku araştırmacısı olan Jeanne Duffy, “Erteleyip durduğunuz 30 dakika boyunca uykunuz, muhtemelen alarmınızı 30 dakika sonraya kurduğunuzda uyuyabileceğiniz uykudan daha kötü,” diyor.

  Fakat ertelemenin de kendince faydaları olabilir. Duffy, “uyku eylemsizliğini”, yani uyandıktan sonra da üzerinizde kalan o mahmurluk hissini (ve fiziksel zayıflığı) araştırmış. Görünen o ki yaşadığınız uyku eylemsizliğinin şiddeti, uykunun hangi aşamasında ansızın uyandığınıza göre değişiyor.

  Eğer yavaş dalga uykusunun en derin aşamalarından zorla kaldırıldıysanız “Kim olduğunuzu, nerede olduğunuzu anımsamakta güçlük çekebilirsiniz,” diyor Duffy. Bu durumda alarmı erteleyip biraz daha kestirmek daha iyi olabilir. Böylece uykunun bir başka aşamasında, örneğin vücudun uyanıklığa en yakın olduğu REM’de uyanabiliyorsunuz. “Bir şeyleri daha iyiye götürebilir,” diyor Duffy. Ama halihazırda REM’deyseniz, alarmı ertelemek sizi daha derin uykuya sürükleyip her şeyi berbat edebilir.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı