ZONGULDAK HABERLERİ

Alaplı’da Fındık Üreticileri Dertli

IHA
14 Ekim 2015 - 14:36Son Güncelleme : 14 Ekim 2015 - 14:37

FINDIK ÜRETİCİSİ İSMAİL BOZKURT TERASİ ÖNÜNDE FINDIĞINI TARTARKEN( ERTUĞRUL YÜKSEL-İHA/ZONGULDAK)

IHA

Zonguldak Alaplı İlçesinde fındık üreticileri geçtiğimiz yıl ürün azlığı sebebiyle 22 TL’ye kadar çıkan fındıkta yeni sezonda fiyatların adeta çakılması ve fındığın düşük seyreden fiyatların yükselmesini istiyorlar.
Alaplı İlçesindeki fındık üreticileri; Şuan ki fiyattan memnun olmadıklarını ve fındık piyasası bu fiyattan alıcı bulmaya devam ettiği sürece mahsullerini pazara ihtiyacı kadar indireceklerini belirtiler. Geçen sene Fındık fiyatları 22 lirayı kadar seyrederken, bu sene fındık fiyatı 11,5 TL nedeniyle kamuoyunda huzursuzluk oluşturdu. Alaplı’da fındık üreticileri mahsullerini 11,5 TL’den satarken Alaplı bölgesinde uzun süredir 10.80 ve 11 lira arasında gidip gelmesi eleştiri konusu oldu. Bu fiyatlarla satış olursa asıl parayı aracıların kazanacağını belirten üreticiler bunun bir sonraki sezona da olumsuz şekilde yansıyacağını ve fındık üretiminin düşeceğini dile getirilirken, Alaplı’da Fındık Tüccarlığını yapan Seyfi Bozkurt "Fındık fiyatları önümüzdeki günlerde yükseleceğini" belirtti.
Bu sene fındık fiyatlarının çok düşük seviyede seyir ediyor olduğunu söyleyen fındık üreticisi Ahmet Koçak; "Fakat her ne olursa olsun 11.5 TL civarında alıcısı olan fındığın en az 15 TL civarında alıcı bulması lazım diye düşünüyoruz. Bizlerde birer fındık üreticisi olarak kesinlikle bu fiyatlarda fındığımızı satmayı düşünmüyoruz. İhtiyacımız olduğu kadarını satar geri kalanını kesinlikle evimizde ya da herhangi bir yerde muhafaza ederiz.” şeklinde açıklamalarda bulundular.
Fındık üreticisinin 15 lir?nın altında fiyata fındık s?tm?yı düşünmediğini if?de eden İsmail Bozkurt ise ”Kesinlikle fındığınızın tamamını satmayın ya da emanete bırakmayın. İhtiyacınız olduğu kadarını satın ve gerisini herhangi bir yerde muhafaza edin. Belli bir süre sonra beklenilen fiyatlar kendini gösterecektir ve üretici olarak bin bir çeşit eziyetlerle topladığımız mahsulümüzü istediğimiz fiyattan satacağız” şeklinde ifadelerde bulundular.
Alaplı Kıran Köyü ikamet eden Ahmet Karahan, "Üreticimiz emeğinin hakkı olan fiyata erişene kadar ürününü pazara indirmeyeceğiz “şeklinde konuştu. Üretici fındık fiyatlarının artmasını beklerken piyasada böyle bir hareketlenme olup olmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden Alaplı’da Fındık Üreticileri Dertli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ekim 2015 tarihinde saat 14 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Alaplı’da Fındık Üreticileri Dertli haberi güncellenecektir.

  ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:07
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:54
  • Akşam
   19:52
  • Yatsı
   21:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı