ANTALYA HABERLERİ ALANYA HABERLERİ

Alanya'da çığırtkanlığa sert önlemler alındı

DHA
31.05.2018 - 16:26Son Güncelleme :
DHA

 

ALANYA, (DHA) - ALANYA Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, çığırtkanlıkla ilgili daha sert kararlar aldıklarını ve ivedilikle uygulamaya koyacaklarını belirterek, "Çünkü kimsenin bu şehrin huzurunu bozmaya hakkı yok" dedi.
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, haftalık encümen toplantısının ardından gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Yücel, açıklamalarına çığırtkanlık sorunu ile başlarken şu ifadeleri kullandı:
"Biz ne kadar eğitim seminerleri de düzenlesek, esnaf esnaf dolaşıp bilgilendirme de yapsak maalesef bu çığırtkanlığın önüne tam anlamıyla geçemiyoruz. Ancak geçmek için emniyetle birlikte kurduğumuz komisyonla var gücümüzle müdahale etmeye devam edeceğiz. Bu konu ile ilgili bugünkü encümen toplantımızda daha sert kararlar aldık ve ivedilikle uygulamaya koyacağız. Çünkü kimsenin bu şehrin huzurunu bozmaya hakkı yok."
'MÜLKİYET SAHİPLERİ ESNAFA YARDIMCI OLMALI'
Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, euro ve dolardaki olağandışı artışın yeni sezon öncesi esnafı zor duruma düşürdüğünü söyledi. Başkan Yücel, "Maalesef euro ve dolardaki olağandışı tırmanış sebebiyle esnafın mülkiyet sahiplerinden beklentileri var. Bu konuda esnafımıza katılıyorum. Mülkiyet sahiplerinin sesine kulak vererek ya indirim yoluna gitmelerini ya da TL bazında sözleşme yapmalarını tavsiye ediyorum. Bu yıl iyi geçeceğini düşündüğümüz sezonda euro ve dolar hesapları alt üst etti. Şehrimizdeki bütün mülkiyet sahiplerinden kiracısı olan esnafımıza biraz destek verilmesini rica ediyorum" dedi.
'ESNAF RUHSATI NEYSE O İŞİ YAPACAK'
Bir kısım esnafın ruhsatında yazmamasına rağmen ticari faaliyetin dışına çıktığını belirten Başkan Yücel, "Bir kısım esnafımız maalesef dükkan içinde dükkan açıyor. Ayakkabıcıysa çanta, çantacıysa ayakkabı koyarak ticari faaliyetlerinin dışına çıkmaya kalkıyorlar. Belediyemizden alınan ruhsat neyse o uygulanacak. Hiç kimsenin belirlenen ticari faaliyetler çerçevesinin dışına çıkma lüksü yok" diyerek bu konuda da taviz verilmeyeceğini vurguladı.
'SON 5 AYDA YAPILANLAR İMAR BARIŞINI KAPSAMIYOR'
İmar barışı ile ilgili bir takım yanlış anlaşılmaların olduğunun da altını çizen Başkan Yücel, imar barışının belli bir tarihten öncesini kapsadığını söyledi. Başkan Yücel, şunları söyledi:
"İmar barışı ile ilgili yasa çıkmış olsa da uygulama yönetmeliği henüz yürürlüğe girmedi. Bu imar barışından faydalanmak isteyen bazı vatandaşımız bugün yapılacak olan yapının da bu çerçeveye gireceğini zannedebiliyor ve neticesinde kaçak inşaatlara ve yasal olmayan uygulamalara başvurabiliyor. Ancak bu yönetmelik 31.12.2017 tarihine kadar olan kısmı ilgilendiriyor. Bu tarihten sonraki yapıların bu uygulamadan mevcut yasa gereği yararlanması mümkün değil. Bu işe kalkışanlar sadece maddi manevi zarara uğrarlar."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Alanya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Alanya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Alanya'da çığırtkanlığa sert önlemler alındı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı