Eğitim Haberleri, Son Dakika, Haberler

EĞİTİM

  "Alan Seçme Sınavı" durduruldu

  22 Mayıs 2007 - 00:00Son Güncelleme : 21 Mayıs 2007 - 18:47

  Danıştay 12. Dairesi, öğretmen adaylarına Alan Seçme Sınavı getiren yönetmeliğin yürütmesini durdurdu.

  Danıştay 12. Dairesi, öğretmen adaylarına alan seçme sınavı getiren yönetmeliğin yürütmesini davalı idarelerden savunma alınıp yeniden bir karar verilinceye kadar durdurdu.

  Alınan bilgiye göre, Eğitim-Sen'in 18 Ocak 2007 tarihli Resim Gazete'de yayımlanan, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davada ilk kararı verdi.

  12. Daire, öğretmen adaylarına ÖSYM tarafından yapılan KPSS dışında, MEB tarafından yapılacak “alan sınavı” getiren yönetmeliğin yürütmesini, davalı idarelerden savunma alınıp yeniden bir karar verilinceye kadar durdurdu.
  Kararın gerekçesinde, öğretmenliğin (B) grubu kadrolar içinde yer aldığı, (A) grubu kadrolar gibi ayrıca bir yeterlilik sınavı yapılamayacağı kaydedildi.
  KPSS sınavından alanın puan yeterli olduğu, öğretmenlerin ayrıca alan sınavına tabi tutulmamaları gerektiği ifade edilen gerekçede, şunlar kaydedildi:
  “Öğretmenlik (A) grubu meslek grubu içinde yer almamasına karşın alan seçme sınav altında yeni bir sınava yapılmasının, bu sınavın yüzde 50'si ile KPSS'den alınan puanın yüzde 50'si esas alınarak öğretmenler için yeni bir hesaplama yapılması genel yönetmelikle çelişmektedir. Getirilen düzenleme genel yönetmeliğin sistemini bozacağına kuşku yoktur. Düzenlemede hukuka uyarlık yok.”
  Kararda, (B) grubu kadrolar için ÖSYM'ce yapılan sınav dışında yeni düzenlemeyle getirilen sınavın “tarafsızlık” ilkesine de aykırı olduğu belirtildi.
  Davalı idarelerin bu karara itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.
  Danıştay 12. Dairesi, davalı idareler Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığından savunma geldikten sonra yürütmenin durdurulması istemini yeniden görüşecek.

  EĞİTİM-SEN'İN AÇIKLAMASI

  Eğitim Sen'den yapılan yazılı açıklamada ise şunlar kaydedildi:
  “Öğretmen yetiştiren kurumlardan başlayarak, üniversiteler ve MEB arasındaki koordinasyon kopukluklarını düzeltmek yerine, sınavlara dayalı bir istihdam politikasının benimsenmesi sağlıklı değildir. Bu açıdan bakıldığında öğretmen adaylarının mağdur olmaması için yürütmesi durdurulan alan sınavı iptal edilmeli, öğretmen istihdamında sınav uygulamasından vazgeçilmelidir.”

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 2 Yorum }
  • gök mavi 17.5.2007 02:00:37
   Atatürk Kurtuluş Savaşı yıllarında ; onca karmaşanın, sıkıntının içinde neden eğitim şurasını topladı ?<br>Neden eğitime bu kadar önem verdi?<br>....keşke bunu bugün yasamanın başındakiler de anlayabilseler....<br>keşke eğitilemeyen bir toplumun gelişemeyeceğini görebilseler...
  • nail emanet 16.5.2007 16:50:23
   olması gereken de buydu zaten Allah askına huseyin celik sen eğitim adına hiçbisey yapma bolesi daha iyi<br>senin yapcan en ii iş hemen o gorevi bırakmak
  Sayfa Başı
  Haberlersonbaharistanbulda sonbaharsonbaharda istanbulkurbanbayramisonbahar gezilecek yerMaşukiyesonbaharrotalari