« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Alan savunması hataydı"

EuroBasket 2013 Elemeleri’nde mücadele eden A Milli Takımımızın, Kayseri’de İtalya’ya 82-83’lük skorla yenildiği maçın ardından Bogdan Tanjevic, matematiksel bir hesabın kalmadığını ve iki maçı da kazanmaları gerektiğini vurguladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Tanjevic, “İtalya’daki ilk maçtan sonra takım bir baskı altına girdi. Oysa ki bu gün kazanmaya çok yakındık. Maçın sonuna doğru alan savunması yaparken potamızda görmememiz gereken bir üçlük gördük. İlk yarıda farkı yakalamıştık ve kazandığımızı zannettik. İkinci yarının başında da gerçekten kötüydük ve rakibimiz aradaki farkı kapattı. Yüzde 55’lik üçlük isabetiyle oynadılar. Bu da galibiyetlerinde önemli bir etken oldu. Sonuçta onlar baskı altında olmadan ve gruptan çıkmayı garantileyerek mücadeleye çıkmıştı. Bu avantajlarını kullandılar ve iyi de oynayarak kazandılar. Artık bir matematiksel hesap kalmadı. İki maçı da kazanmamız gerekiyor” dedi.

55 YILLIK HASRET DİNMEDİ

Deneyimli teknik adam sözlerini şöyle sürdürdü:

“Basketbol takımlarında böyle şeyler yaşandığı zaman bunları açıklaması gerçekten zordur. Bence ilk neden psikolojikti. İlk yarı öndeydik ve iyi oynuyorduk. Ama bu durumlarda kazanmanın kolay olacağını düşünmek her zaman hatadır. İkinci yarıda savunmada yeterince iyi değildik. Rakibe kolay üçlük şansları verdik. İtalya da iyi oyunculardan kurulu bir ekip ve fırsatları değerlendirdiler. Genel olarak hatamız buydu. Rakibimizin farkı kolayca kapatmasına izin verdik. Basketbolda bazen farklar hiçbir şey ifade etmez. Bugün de böyle oldu. Yaz boyunca fiziksel olarak hazırlanmanız size bu maçları kazandırmıyor. Benim hatam fark 4 sayıyken alan savunmasına dönmemiz oldu. Çünkü içeri drive edilmesini istemiyordum. Ama hiç şut kullanmayan bir oyuncuları isabet buldu. Antrenörler maç içerisinde birçok hata yaparlar. Belki de benim maç sonunda yaptım hata mağlubiyete neden oldu. Çünkü alan savunmasına dönmesek başka seçeneklerimiz olabilirdi. Kayseri seyircisi fantastikti. Bu harika insanlar maçı kazanmamız için bize müthiş bir destek verdiler. Sonunda ise yazık oldu.”

Oyuncumuz Doğuş Balbay, emeklerine yazık olduğunu ve maçı rakiplerine hediye ettiklerini ifade ederek, “Basketbolda 18 sayılık farkın ne kadar önemsiz olduğunu bir kez daha gördük. İlk yarı sonunda 20 sayı farkla soyunma odasına gidebilirdik ama yaptığımız hatalar sonucunda 13 sayılık bir farkla ilk yarıyı tamamladık. Üçüncü periyoda da bize hiç yakışmayan bir başlangıç yaptık. Bu da rakibimizin kendilerini oyunda hissetmelerine ve farkı kapatmalarına sebep oldu. Genelde iyi mücadele ettik ve herkes maçı kazanmak için elinden geleni yaptı ama birkaç küçük hata bu sonucu doğurdu. Bir de elemeleri geçmeyi garantileyen bir takım olarak İtalyanlar rahat bir şekilde maça çıktılar. Karşılaşma sonunda ne kadar sevindiklerini gördünüz. Açıkçası bizim emeğimize yazık oldu ve maçı onlara hediye ettik. Kayseri seyircisinin desteği gerçekten çok güzeldi, onlara bir galibiyet hediye etmek isterdik ama elimizden bu kadarı geldi. Ben salona gelerek bizden desteğini esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz