"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Alaca’nın Küçükdona’sından çıktık, kurduğumuz şirketi finansın merkezine taşıdık

2007 yılı yazının ilk günleri, İngiltere’nin başkenti Londra’da, HSBC’nin merkez binasında sıkı bir pazarlık var:

- Hissemizin fiyatı 8 liradan aşağı olmamalı.
- Biz o fiyatı doğru bulmuyoruz. 7.60’ı geçmemeli...
Konu, Sinpaş GYO hisselerinin halka açılma fiyatının belirlenmesiydi... Masanın bir tarafında Sinpaş Grubu’nun kurucusu Avni Çelik’le Sinpaş GYO’nun İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, diğer tarafında şirkete halka açılma danışmanlığı yapan HSBC’nin bu konudaki yöneticileri oturuyordu.
Ömer Faruk Çelik ısrarlıydı:
- Neden 8 lira olmasın?
Pazarlık uzayınca Avni Çelik araya girdi:
- Beyler, rica etsem bizi Ömer Bey’le 5 dakika yalnız bırakır mısınız?
Hem HSBC yöneticileri, hem de Sinpaş GYO’nun profesyonel temsilcileri odadan çıktı. Avni Çelik, Ömer Faruk Çelik’e döndü:
- Şöyle bir düşün. Ben Çorum’un Alaca ilçesinin Küçükdona’sından çıkmışım. Sinpaş İnşaat’tan başlayıp, gruba dönüşecek kadar şirketlerin sahibi olduk. Şimdi o şirketlerden birinin adını dünya finansının merkezine kadar taşıdık. Bundan güzel birşey olabilir mi?
- Haklısınız... Ne yapalım?
- Bence ısrar etmeyelim, fiyat 7.60 olsun...
Geçen gün Sinpaş’ın İstanbul’daki merkezinde sohbet ederken, Ömer Faruk Çelik o günleri anıpsayıp, halka açılmanın önemine vurgu yaptı:
- Biz aslında bu konuyu geç farketmişiz. Eğer 10 yıl önce bu adımı atsaydık, bugün 1 milyar lira dolayında seyreden piyasa değerimiz, 5 milyar liraya rahat çıkardı...
Sinpaş Grubu, Ömer Faruk Çelik’in dile getirdiği düşünce doğrultusunda, bir süre önce de Servet GYO’yu kurdu. Sinpaş GYO’nun içine tüm konut projelerini koyan grup, Servet GYO’yu da “ofis”lerle oluşturdu.
- Servet GYO’nun içinde neler var?
- Deposite, Flatofis gibi şu anda işletmeye açılmış mülklerimizin yanı sıra yeni gündeme gelecek birkaç projemiz daha var.
- Ne zaman halka açacaksınız?
- GYO’ların yapısı gereği 3 yıl içinde halka açma zorunluluğumuz var.
- Sinpaş GYO’nun içinde kaç konut var?
- Grubumuz 6 bin konut üretti, bunun yüzde 70’i satıldı... Bu yıl ilk kez konut teslim ediyoruz... 3-4 yeni projeyle konut sayımız 8 bine çıkacak...
Sohbetin bu noktasında yeniden 2007 yılına, Londra’daki pazarlığa döndüm:
- Hissenizin fiyatının 8.00-8.10 TL yerine 7.60 TL belirlenmesi o aşamada ne kadarlık bir indirimdi?
- 385 milyon dolarlık bir halka açılma gerçekleştirmiştik... 35-40 milyon dolar daha düşük toplamış olduk...
Çorum’un Alaca ilçesinin Küçükdona’sından çıkan Avni Çelik’in 1974’te temellerini attığı Sinpaş Grubu, çoğu İstanbul’da 6 bin konuta imza atıyor, arkadan 2 bin daha geliyor...
Krizde bile büyümeyi sürdürüp Bosphours City, İstanbul Sarayları, Flatofis, Deposite derken, önüne yeni yeni projeler koyuyor...

Personele sabah kahvaltısı veriyor

SİNPAŞ Grubu, İstanbul Balmumcu’daki yeni binasına bu yılın başında taşınmış... Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik’le yemek salonuna indiğimizde, Avni Çelik de bir konuğuyla yemek yiyordu.
Ömer Faruk Çelik, yemek salonunu sabah kahvaltısı için de kullandıklarını aktardı:
- Bu binada 350 personelimiz var. Hepsi sabahları burada ücretsiz kahvaltı da yapıyor.
- Birçok şirket, personel yükünü hesaplarken, “yemek, servis” diye sayar... Kahvaltı işini nasıl başlattınız?
- Çalışanlarımızın çoğunun sabahları işe gelirken kahvaltılık birşeyler aldığını, ofiste atıştırdığını gördük. Biz de kahvaltılarını üstlendik.

Yılda 500-600 bin konut yapılıyor

ÖMER Faruk Çelik, Türkiye’de yılda 500-600 bin yeni konut yapıldığını vurgulayıp, ekledi:
- Sektörde en büyük payı Toplu Konut İdaresi alır.
- Ya sizin gibi şirketler?
- Türkiye’de konut piyasası çok dağınık. O yüzden bizim gibi şirketlerin payı yüzde 1’i pek geçmez.

En düşük maaş, asgari ücretin üstünde olur

ÖMER Faruk Çelik, Sinpaş Grubu’nda personel memnuniyetinden söz ederken, bir örnek verdi:
- Bizde ücretler de piyasaya göre iyidir...
- Örnek verebilir misiniz?
- Örneğin, işe yeni başlayan bile asgari ücretin üzerinde aylık alır...
Bu noktada Seranit’ten örnek verdi:
- Seranit’te birara asgari ücretli çalışanlarımız vardı. Prensip olarak artık asgari ücretin en az 50-100 lira üzerine çıkmaya özen gösteriyoruz. Çelik, toplam çalışan sayısını da anımsattı: - Projelerimizde toplam 4 bin dolayında çalışan var...

Çağlar’ın Yeşil Şehir’ini TMSF’den aldığına pişman

YANILMIYORSAM 1997 yılıydı... Osman Saffet Arolat’la birlikte Bursa’ya gitmiş, Cavit Çağlar’ın fabrikalarıyla birlikte büyük konut projesi Yeşil Şehir’in ilk bloklarını da gezmiştik...
Interbank’a el konulmasıyla başlayan süreç Cavit Çağlar’ı köşeye sıkıştırmış, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), tahsilat için bazı varlıklara çözümler üretmişti.
Bu sırada TMSF, Çağlar’ın daha başlangıçta olan Yeşil Şehir projesi ve yanındaki arsayı Sinpaş Grubu’na devretmiş, oradan tahsilata başlamıştı...
Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik’e Bursa’daki son durumu sordum:
- Şimdi geriye bakınca, “keşke o işe girmeseymişiz” diye düşünüyoruz...
- Neden?
- Biz o projede devreye girip, yeniden konut üretimine başladığımızda kriz gündeme geldi... Yeşil Şehir adı yıpranmıştı, Yasemin Park yaptık. Çağlar’dan kalan bölümü Dekors ve Kentsel Hizmetler adlı şirketlerimiz üzerinden yürütük.
- Ya yanındaki arsa?
- Oraya da Ottoman adlı bir proje başlattık. Aynı enerji ve kaynağı İstanbul’da bir projeye ayırsak, yüzde 50 daha kazançlı çıkardık. Bursalı müşteri, projeden konut almayı sevmiyor. Bitmesini bekliyor. O zaman da fiyatı yükseliyor.

X