« Hürriyet.com.tr

Alaba/ Gülen Ay/Kenya Hatıraları

Gülay Yenilmez
Timaş Yayınları

Hürriyet Haber
X

Yemyeşil ormanın içinde, günlük yaşamın karmaşasından uzakta ruhunuzu dinlendirmek ister misiniz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa GülayYenilmez, size Kenya'yı öneriyor. Kenya'da da Masai Mara adlı köyü. Birazcık cesaret yeterli, neden olmasın....

Aslında kitabın yazarının da en az kitabın kendisi kadar ilginç bir yaşam öyküsü var. Gülay Yenilmez 22 Ocak 1967 İzmit doğumlu. 1999 depreminde birçok insanı göçükten çıkarmış, cesetleri taşımış, olanlara isyan edip birçok kişiye kızmış ve içinde inançları ile bir kavga başlatmış. Arkadaşının daveti üzerine Masai yolculuğuna korkarak, ama bir kaçış düşüncesi ile “Evet!” demiş.

Gittiği yerde yaşayan ilkel insanlar halen kendilerini korumak için sopa kullanan, onlar için tek değerli varlıkları olan hayvanları ile aynı yerde kalan, ağzına kadar dolu marketler yerine doğanın kendilerine verdikleri ile yetinen yoksul ama mutlu insanlar. En lüks yemek, bulursa mısır bulamacı bulamazsa beklemek ve sabretmek… Bir de hastalandıklarında onların bir çukura atılıp kaderine terk edilmeleri onu en çok şaşırtanlardan biri.

Masai köyüne kabul edilmek özel izin ister, köyün büyükleri onu kabulledi ve ona “Muzungu” dediler. Hayatına yeni bir sayfa açtı,  ruhunu yeniledi. Döndüğünde ise hiç beklemediği bir sürprizle karşılaştı: Kanser olmuştu.  Ama o “Ben korkmuyorum, o benden korksun!” diyor.

Şimdi Gülay Yenilmez'in en büyük hayali Çin Seddi'nde kahve içmek. Onda bu cesaret ve irade varken kesinliklle bunu da gerçekleştirir gibi görünüyor.

 

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Burada her şey doğa için!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İstanbul’un popüler sualtı hayvanat bahçesi yaz günlerinde serinletiyor
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Doğa yürüyüşünü destekleyen baykuş evler!
GezginGezgin
Düşler adası: Cunda
GezginGezgin
Tek bir otelin bile olmadığı rengarenk bir kasaba: Burano (İtalya)
YazYaz
Mavi cennet Kaş’a yolculuk