Gündem Haberleri

  Al Yazma Anıtı

  08 Mart 2012 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mart 2012 - 01:27

  Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin töre ve namus cinayetlerinde katledilen, şiddete maruz kalan kadınlara adadığı ve CHP’li Muratpaşa Belediyesi’nin desteğiyle tamamlanan Al Yazma Anıtı, Bayındır Mahallesi’nde bulunan Palmiye Parkı’nda açıldı.

  Kadın cinayetlerine karşı bir simge ve toplumsal hafızanın bir parçası olması amaçlanan 6 metre yüksekliğindeki Al Yazma Anıtı’nın üzerinde katledilen 467 kadının ismi yer alıyor. Anıtın üzerindeki isimler güneş ışığıyla anıtın yükseldiği kaideye yansıyor. 600 gün önce internette tanıştığı 23 yaşındaki Sefa Ervan’ın evlenme teklifini reddettiği için otomobil içinde boğup öldürdüğü 20 yaşındaki Ceren Demirtay’ın Antalya’da oturan ablası 38 yaşındaki Derya Ay Demirtay da açılışa katıldı. Abla Demirtay, anıtta kardeşinin adını arayıp, buldu. Gözyaşlarına boğulan Demirtay, “Biz 5 kız kardeşiz ve hep öyle kalacağız Kimse kimse için doğmuyor. Herkes özgür ama özgürlükleri elinden alınıyor” dedi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 1 Yorum }
  • hakan kuc 8.3.2012 11:21:11
   Yapımında büyük emek harcadığımız "Al Yazma" anıtı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Antalya'da açılıyor. Böyle bir projede emeğim olduğu için çok sevinçliyim. Ayrıca, basının bu konuyla ilgilenmesi beni daha çok sevindirdi. Anıtta Töre cinayetlerinde ölen kadınlarımızın isimleri yazılı.
   
  HaberlerGalatasarayFenerbahçeAlmanyaniobeburçsurvivorışid