Dünya Haberleri

DÜNYA

  Al Jazeera çalışanları yeniden yargılanacak

  BBC Türkçe
  01 Ocak 2015 - 18:53Son Güncelleme : 01 Ocak 2015 - 18:58

  Mısır'da Temyiz Mahkemesi, 7 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılan Al Jazeera Televizyonu'nda çalışan üç gazetecinin yeniden yargılanmalarına hükmetti. Karar, gazetecilerin ailelerini tatmin etmedi.

  Al Jazeera çalışanları yeniden yargılanacak

  Duruşmayı izleyen Kahire'deki BBC muhabiri Orla Guerin, ailelerin mahkemenin tahliye kararı vermemesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşadığını aktardı.

  Orla Guerin, "Karar açıklandığında gazetecilerin akrabaları şok oldu" dedi.

  Temyiz Mahkemesi; Baher Muhammed, Muhammed Fahmi ve eski BBC muhabiri Peter Greste'nin yeniden yargılama sürecinde tutuklu kalmalarını kararlaştırdı.

  Al Jazeera Televizyonu ise çalışanlarının serbest bırakılmalarını istedi.

  Gazetecilerin bir ay içerisinde başlaması beklenen yeniden yargılama sürecinin bir yılı bulabileceği, avukatların ilk duruşmada tahliye talebinde bulunacağı belirtiliyor.

  Yarım saat sürdü
  Türkiye saati ile 09.00'da başlayan bugünkü duruşma ise yarım saat sürdü. Gazetecilerin duruşmayı izlemelerine ise izin verilmedi.

  Mısır'da 3 Temmuz 2013'te dönemin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle devrilmesinin ardından kurulan geçici hükümet, Müslüman Kardeşler hareketini "terör örgütü" ilan etmişti.

  Al Jazeera Televizyonu çalışanları ise 29 Aralık 2013'te gözaltına alınmış ve "Yalan haber yaymak ve terör örgütünü desteklemek" ile suçlanmıştı.

  Haklarındaki tüm suçlamaları reddeden üç gazeteci de sadece Müslüman Kardeşler ile ilgili bir haber yaptıklarını söylemişlerdi.

  Ancak yargılandıkları davada suçlu bulunan gazetecilerden Baher Muhammed 10, Muhammed Fahmi ve Peter Greste ise 7 yıl hapis cezasına çarptırılmışlardı.

  Al Jazeera çalışanları yeniden yargılanacak

  Al Jazeera çalışanları Mısır'da bir yıldır hapiste

  Etiketler: Mısır , El Cezire
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı