Dünya Haberleri

  Al Gore tetikte

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'de başkanlık seçimi sürecinde, Florida Yüksek Mahkemesi'nin, Cumhuriyetçi George W. Bush ile Demokrat Al Gore arasındaki yarışta belirleyici rol oynayacak kilit kararı merakla bekleniyor.

  İki ilçede tartışmalı oyların elle yeniden sayımı için Gore tarafından açılan davada iki adayın avukatlarını dünkü oturumunda dinleyen Yüksek Mahkeme'nin, kararını bugün ya da en geç yarın açıklaması bekleniyor.

  Karar, bir alt mahkemede olduğu gibi, yine Gore'un aleyhinde çıkarsa, elle yeniden sayımın önü kesilecek ve Bush'un 537 oy farkla Florida eyaletini kazandığı yönünde 26 Kasım'da yapılan açıklama, geçerli sayılacak.

  Gore'un daha az umut bağladığı iki davada da, seçimde Cumhuriyetçiler tarafından hile yapıldığı iddiasıyla, Bush'a verilen binlerce oyun iptali talepleri hakkında kısa süre içinde karar çıkması bekleniyor.

  Al Gore'un zor durumda olduğu bu davaları kaybetmesi halinde, başkanlık yarışında elinde yasal olanak kalmayacak ve Bush'un başkanlığı hemen hemen kesinleşecek. Aksi takdirde, mücadele yeni bir boyutta ve Gore'un avantajlı olacağı bir ortamda devam edecek.

  Bu koşullarda, işleri daha da karıştıracak başka bir gelişmede de, Florida eyaletinin Cumhuriyetçi ağırlıklı yerel kongresinin bugün toplanarak Bush'a destek vermesi bekleniyor.

  Cumhuriyetçi üyelerin ezici çoğunlukta olduğu Florida Temsilciler Meclisi ve Senatosu, yasal sürecin Bush aleyhinde gelişmesi halinde, bu eyaletin 25 seçici delegesini Bush'a vermeye hazırlanıyor. Mahkeme kararlarının Bush'un aleyhine çıkması durumunda, Florida Kongresi'nin bu adımı, delegelerin belirlenmesi gerektiği 12 Aralık Salı gününden önce atması bekleniyor.

  Demokratlar ise, anayasaya karşı olarak niteledikleri bu adımın atılması halinde, yeni yasal mücadele başlatacaklarını bildirdiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı