« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Al 3 puanı çöz problemi

Teknik Direktör Fatih Terim ile çıktığı ilk maçında Andorra’yı 5-0’lık skorla geçen Milli Takım, bugün Romanya karşısına çıkıyor.

Hüseyin KOYUNCUOĞLU
SON GÜNCELLEME

Milliler Bükreş’teki karşılaşmada üç puanı alıp, 11 Ekim’deki Hollanda-Macaristan mücadelesinde Portakalların yenilmemesini bekleyecek. Ancak burada Türkiye’nin, gruptaki son iki maçı olan Estonya ve Hollanda müsabakalarını kazanması da şart... İşte grup karşılaşmalarında son 3 haftanın ihtimalleri...

BÜKREŞ’TE ZAFER ŞART
8. HAFTA (10 EYLÜL)

TÜRKİYE, Brezilya yolunda final niteliğindeki maça bugün Romanya karşısında çıkacak. A Millilerin berabere kalması bile, Brezilya umutlarını bitirme noktasına getirecek. Aynı gün Macaristan ise Estonya’yı konuk ederken Hollanda, Andorra deplasmanına gidecek. Muhtemel Macaristan ve Türkiye galibiyetleri halinde gruptaki son iki maç öncesi dört takım arasında sıralama şu şekilde olacak.

PORTAKAL PUAN ALMALI
9. HAFTA (11 EKiM)

AY yıldızlılar için bir diğer kritik gün 11 Ekim... Macaristan, Hollanda deplasmanına gidecek. Hollanda’nın en az 1 puan alması ve Estonya’da kazanmamız gerekecek. Aynı günkü Andorra-Romanya maçının ise, olası bir Türkiye-Romanya puan eşitliğinde averajda önemi büyük. Romanya’nın, Andorra maçında 3-0, 4-0’lık galibiyet almaması gerekiyor. Böyle olursa, puanlar şu şekilde dizilecek.

AVERAJA KALABİLİRİZ
10. HAFTA (15 EKiM)

KALAN maçlarımız içinde kağıt üzerinde en zor gözükeni Hollanda mücadelesi... Hollanda’yı yenmemiz durumunda, son haftaki Romanya-Estonya maçının sonucunu bekleyeceğiz. Bu iki takımın da kazanması halinde Türkiye’nin, Romanya’yla puanları eşitlenecek. Kısaca son iki haftada Romanya, zayıf rakipleri Estonya ve Andorra’ya aşırı farklar atarsa ay yıldızlılarımız ikinci sırada yer alma şansını kaybedebilir.

STATÜ NE DİYOR?

GRUP birincileri Dünya Kupası’na direkt gidiyor. İkinciler arasında en kötü dereceyi elde eden takım da kupaya katılamıyor. Geriye kalan en iyi 8 takım ikili eşleşerek aralarında play-off maçı oynayacak ve 4 takım daha Brezilya yolunu tutacak.

D GRUBU’NUN RÖNTGENİ

TÜRKİYE’nin olduğu D Grubu’nda göze çarpan detaylar ise şöyle...
1-Millerin avantajı averaj... (Türkiye: +5, Macaristan: +2, Romanya: +3.)
2-Romanya’nın en büyük avantajı, Türkiye’yi kendi evinde ağırlaması.
3-Macarların en önemli dezavantajı, kesin kazanmaları gereken Hollanda karşılaşmasını deplasmanda oynayacak olmaları. Taraftar Portakallarla olacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz