Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Akyüz'den wushu daveti

Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz, 9-15 Ekim tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek 11. Dünya Wushu Şampiyonasında dünyanın en önemli sporcularının yarışacağını belirterek, “Halkımızın bu şampiyonaya mutlaka gelmesini istiyoruz. Bu keyfi, bu lezzeti kimse kaçırmasın” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Akyüz, Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek şampiyonayla ilgili hazırlıkların son aşamaya geldiğini bildirdi.

Türkiye'de bu şampiyonanın ilk kez yapılacağını belirten Akyüz, “Wushu, insan sağlığı açısından sağlamış olduğu yararları bakımından dünyada hızla yayılan, hızla gelişen ve en fazla kişinin yapmış olduğu en yararlı spor. Bizler de bu güzel sporun Türkiye'de ve dünyada yayılması için gönüllü olarak canla başla çalışıyoruz” diye konuştu.

Akyüz, bu nedenle şampiyonaya büyük önem verdiklerinin altını çizerek, şunları söyledi:
“Dünyanın en önemli sporcuları bu şampiyonada yarışacak. Halkımızın bu şampiyonaya mutlaka gelmesini istiyoruz. Bu keyfi, bu lezzeti kimse kaçırmasın. Ankara Spor Salonu'na şu an 2 tane Taolu halısı bir tane de Sanda ringi kuruyoruz. Orada görsel şölen yaşatacağız. Adeta bir olimpiyat gibi atmosfer meydana gelecek. 83 ülkeden 700 civarında sporcu katılıyor. Bu da rekor bir katılım. 5 gün süresince yarışmalar olacak.”
Türk Milli takımını da Sanda dalında 6 erkek 4 bayan, Taolu dalında ise 6 erkek 2 bayan sporcunun temsil edeceğini belirten Akyüz, hedeflerinin şampiyonlar çıkarmak olduğunu ifade etti.

Şampiyona öncesinde kongre

Akyüz, Ankara'nın şampiyona öncesinde Dünya Wushu Federasyonu Başkanlığı seçimlerine de ev sahipliği yapacağını, bunun da şampiyonaya farklı bir önem kazandıracağını anlattı.

Wushu'nun dünyada katlanarak hızlı bir şekilde geliştiği için dünya ülkelerinin kendilerini ön plana çıkarmak istediklerini vurgulayan Akyüz, şunları kaydetti:
“Onun için şimdi Avrupa'dan Dünya Federasyon Başkanlığı için aday çıktı. İlk defa böyle bir şey oldu. Avrupa Federasyon Başkanı olan ve Dünya Federasyon Başkanı Yardımcısı olan kişi başkanlık için aday oldu. Çinliler bu işte dünyanın öncüleri ve bu işin hakkını veren kişiler. Biz tabi bu işte Çinlilerin daha faydalı olduğunu bildiğimizden dolayı Çin bloğunu destekliyoruz. Avrupalılar bu işin biraz daha maddi boyutundalar. Ben de Allah izin verirse dünya federasyonuna gireceğim. Ancak herkesin kabul ettiği bir şey var; biz Avrupa'da ve dünyada Wushu'nun gelişmesi noktasında öncüyüz.”
Akyüz, şampiyonaya katılacak ülkelerin kafilelerinin Ankara'ya gelmeye başladıklarını da sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz