Spor Akyüz: Hedeflerimize adım adım ilerliyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akyüz: Hedeflerimize adım adım ilerliyoruz

11. Dünya Wushu Şampiyonası'nın ilk gün seansında Elif Akyüz Dünya Şampiyonu oldu.

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz, Elif Akyüz'ün başarısının tesadüf olmadığını belirterek, “Bu sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda Avrupa Kıtası'nın başarısıdır” dedi.

Elde edilen başarı için iki yıl boyunca çalıştıklarını vurgulayan Akyüz, “ Daha önceleri böyle bir başarıyı hayal bile edemiyorduk. Çocuklarımız iki yıldan bu yana Çin'e gidip orada çalışmalara katılıyorlardı. Yaptıkları başarılı çalışmalarla da Çin'li hocaların beğenisini kazanmışlardı. Hedeflerimize adım adım ilerliyoruz. Bu sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda Avrupa Kıtası'nın başarısıdır. Çünkü, bu güne kadar Avrupa'dan böyle bir şampiyon çıkmamıştı” diye konuştu.

3 SPORCUMUZ TURLADI

Şampiyonadan

Türk Milli Takımı, Wushu Dünya Şampiyonasın'nda Sanda branşında 3, Tao branşında ise 9 sporcu ile podyuma çıktı. Tao Qiang Shu'da podyuma çıkan Elif Akyüz, Qiang Shu'da 9,60 puan alarak büyük kadınlarda Türkiye'ye Wushu tarihinin ilk altın madalyasını kazandırdı.

Tao Nangun'da sabah seansında platforma çıkan Halil Kalaycı 9,65, Tao Çancuen'de Emrullah Gül 8,35, Sefa Erez 8,25, Murat Urhan 8,40, Furkan Şener 8,92 puan ile dereceye giremeyerek elendiler.

Sanda branşında ise sabah seansında ilk olarak 60 kiloda podyuma çıkan Ali Ay, Nepalli rakibini 2-0, ögle seansında ise 65 kiloda Savaş Bekar, Türkmen rakibini aynı skor ile 2-0 yenerek bir üst tura çıktı.

Tao Gun Shu'da öğle seansında podyuma çıkan Murat Urhan, 9,14 puanla ilk elenen sporcu oldu. İkinci olarak podyuma çıkan Sefa Erez, yarışmanın başında sopasını kırdı. Hakemlerin puanlamayı sıfırlamasının ardından moralsiz olarak müsabakaya devam Erez, 9,11 puan aldı. Bu puanla dereceye giremeyen Sefa Erez elendi.

Öğle seansında Tao Qiang shu'da podyuma çıkan Şeyma Urhan, gösterdiği performans ile 9,18 puan aldı. Bu puan Şeyma Urhan'a yeterli olmadı. Dereceye giremeyen Urhan, elendi.

Türkiye Wushu Milli Takımı, akşam seansına Sanda branşından tek sporcu ile podyuma çıktı. 75 kiloda Yavuz Selim Kazancı, Amerikalı Gary Chandler ile karşılaştı. Kazancı, Amerikalı Gary Chandler'ı 2-0 gibi net bir skor ile yenerek 2. tura yükselen üçüncü sporcu  oldu.

HÜSEYİN DÜNDAR FASLI RAKİBİNİ 2-0 YENDİ VE BİR ÜST TURA ÇIKTI

Wushu Türkiye Milli Takımı, Dünya Şampiyonası'nın ikinci gününe Sanda kategorisinde galibiyetle başladı.

56 Kg'da Geçen yılın dünya şampiyonu Hüseyin Dündar, Fas'lı rakibini yenerek 2. tura çıktı. Fas'lı Bengadari Mohamed karşısında iki raundda üstün dövüşen geçen yılın dünya şampiyonu Dündar: ''Artık kolay maç yok. Tüm rakipler kaliteli ve çok teknik dövüşen sporcular. Faslı rakibim çok güçlü bir rakipti ama tecrübemle maçı aldım. İnşallah ülkemde de altın madalya alırım'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle