Gündem Haberleri

  Akyaka'da Bizans dönemine ait kilise bulundu

  A.A
  21.11.2009 - 15:26 | Son Güncelleme:

  Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Kaan İren, Akyaka'da yapılan kazılarda Bizans dönemine ait kilise bulunduğunu söyledi.

  İren, yaptığı açıklamada, Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesi “İdyma Antik Kenti” sınırlarında bu yıl yapılan kazılarda, Bizans dönemine ait kiliseyle taban mozaiklerinin ortaya çıkarıldığını belirtti.

  “Akyaka'da yapılan kazılarda, İdyma Antik kenti içinde Bizans dönemine ait MS 5. ve 6. yüzyıllara yapılan kilise bulundu” diyen İren, kilisenin kenar bordür kısımlarında balık ve tavus kuşlarına ait figürlerden oluşan taban mozaiklerinin olduğunu söyledi.

  İren, “Dönemin yapılarına uygun mimari tarzı bulunan kilisenin tabanında mozaik işlemeler ve ortasında bir yazıt bulunuyor. Bu yazıtı ise önümüzdeki kazı döneminde inceleyeceğiz” diye konuştu.

  Akyaka'daki çalışmaları, Yrd. Doç. Dr. Hatice Özyurt Özcan ile Muğla Müzesi denetiminde yürüttüklerini ifade eden İren, şunları kaydetti:
  “Kilise, yerleşim yerine yakın olduğu için tahrip edilmiş. Bölgede bulunan Eren Dede türbesinin etrafında, kaçak kazı ile çıkarılıp bırakılan bir sütun ve bazı parçalar vardı. Burada yapılan çalışmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Müzeler Genel Müdürlüğüne başvurduk.

  Bölgede halkın kutsal kabul ettiği 'Eren Dede' türbesine ve çalışmalarda hiç dokunmadık. Fakat bu bölgede kaçak kazılar yapılmış ve eserlere zarar verilmiş. Dönemin özelliklerini gösteren yapının tabanında bir çoğu tahrip olmuş mozaikler bulundu. Çökme ve kabarmalar sonucunda yerlerinden oynayan mozaiklerin restorasyon geçirmesi gerekmektedir”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı