Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKUT, 14'üncü birimini Talas'ta açtı

  Recep İSTEK/KAYSERİ,(DHA)
  28.07.2007 - 13:02 | Son Güncelleme: 28.07.2007 - 13:03

  AKUT Arama Kurtarma Derneği, 14'üncü birimimi Kayseri'nin Talas İlçesi'nde açtı. Açılışa katılan AKUT Genel Başkanı Nasuh Mahruki, “Kayseri'de Erciyes Dağı'nda dağcılık, Ali Dağı'nda yamaç paraşütü ve yelken kanat yarışları yapılıyor.

  Ayrıca Niğde'deki Aladağlar ve Demirkazık dağlarına çok yakın. Bunun için buradaki birim açtık” dedi. Açılışın ardından 15'i kadın 40 AKUT dağcısı, 3 hafta önce Kanada'daki tırmanış sırasında ölen arkadaşları Sertaç Olgun anısına Erciyes Dağı'na zirve tırmanışı yaptı.
  Talas İlçesi Han Mahallesi, Oktay Genel Parkı içinde belediye ait yaklaşık 50 metrakarelik binanın AKUT'a verilmesi nedeniyle tören düzenlendi. Törene, AKUT Genel Başkanı Nasuh Mahruki, Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, Kayseri, Bingöl, İstabul, Arkara, Bursa, Niğde, Kocaeli, Çanakkele gibi kentlerden gelen yaklaşık 50 AKUT gönüllüsü katıldı. AKUT Genel Başkanı Nasuh Mahruki, 1996'da gönüllü olarak kurulan derneklerinin 14'üncü biriminin açıldığını söyledi. Marmara ve Düzce depreminin ardından AKUT'un diğer arama kurtarma derneklerine göre giderek büyüdüğünü ve kurumsal kimliğe kavuştuğunu belirten Mahruki, “AKUT olarak kurulduğumuz zamandan bugüne kadar geçen 11 yılda, 369 arama ve kurtarma operasyonuna katıldık. Bu operasyonlarda yurt içi ve yurt dışından olmak üzere 748 kişinin hayatını kurtardık. Kayseri'de Erciyes Dağı'nda dağcılık, Ali Dağı'nda yamaç paraşütü ve yelken kanat yarışları yapılıyor. Ayrıca Niğde'deki Aladağlar ve Demirkazık dağlarına çok yakın. Bunun için buradiki birimi açtık” dedi. Mahruki, AKUT gibi diğer arama kurtarma derneklerinin gelişmesi için kamu ve özel kuruluşların destek vermesinin çok önemli olduğunu kaydetti. Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım da AKUT'a her türlü desteği vereceklerini söyledi. Konuşmaların ardından bina gezildi.


  ÖLEN DAĞCI ANISINA TIRMANIŞ

  AKUT Genel Başkanı Nasuh Mahruki, 3 hafta önce AKUT gönüllüsü dağcı Sertaç Olgun'un Kanada'da tırmanış sırasında hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Bugün burada arkadaşımız anısına Erciyes Dağı'na tırmanacağız. 15'i kadın yaklaşık 40 dağcı Tekir Yaylası'nda kamp kurduktan sonra Erciyes Dağı'na zirve tırmanışı yapacağız. Zirvede kaybettiğimiz arkadaşımızı anacağız” diye konuştu.
  Kayseri'de AKUT üyesi yürüme engelli 36 yaşındaki Metin Malatyalı da açılışta hazır bulundu. 3 yaşında geçirdiği çocuk gelci nedeniyle yürüyemeyen Malatyalı, koltuk değnekleriyle açılışa geldi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı