Gündem Haberleri

  Akülü tekerlekli sandalye için ehliyet istediler

  Ali GÜLER/KONYA, (DHA)
  31.07.2007 - 11:33 | Son Güncelleme:

  KONYA'da yaşayan fiziksel engelli, 27 yaşındaki Safiye Eken, akülü tekerlekli sandalye almak için kaymakamlığa başvurdu. Kaymakamlık, Eken'i sağlık raporu için hastaneye sevk etti. Hastane, özel donanımlı araç kullanama bilmek için gerekli olan ’H Sınıfı’ ehliyet istedi. Sürücü kursuna giden Eken, sağlık raporu getirmesi için hastaneye gönderildi.

  Safiye Eken, 2 yaşındayken trafik kazası geçirdi. Farklı hastanelerde bir çok ameliyat geçiren Eken, sağ ayağındaki sorun nedeniyle tekerlekli sandalye ile yaşamaya başladı. Tekerlekli sandalye ile ulaşımda sıkıntı çektiğini söyleyen Eken, Karatay Kaymakamlığı’na başvurarak, akülü tekerlekli sandalye almak istedi. Eken, ‘akülü araba kullanabilir’ raporu almak için Konya Numune Hastanesi'ne gösterildi. Sağlık kurulundan rapor almak isteyen Eken'e ‘H sınıfı' ehliyet getirmesi gerektiği söylendi. Sürücü kursu yetkilileri,kendilerine başvuran Eken'den, sağlık raporu isteyerek, Eken’i hastaneye gönderdi.

  Akülü arabasına kavuşmak için gün sayan Eken, “Akülü araç almak için kaymakamlığa başvurduk. ‘Akülü araç kullanabilir' raporu almam için beni hastaneye gönderdiler. Hastanedeki sağlık kurulunda ‘H sınıfı' ehliyet almam gerektiği söylediler ve beni sürücü kursuna gönderdiler. Sürücü kursu da bizi göndererek, rapor istedi. Akülü araba için ehliyet olur mu? Şu anda kullandığımız tekerlekli sandalyeyle yol almakta zorlanıyoruz. Bir de bu engel çıktı başımıza” dedi.

  Olanlarda yanlış anlama olabileceğini belirten Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, “9 Kasım 2004 tarihinde 3/236 sayılı genelgede akülü araba kullananlara yönelik H ehliyeti sorulması yer almıyor. Ehliyet, benzinli ve motorlu araçlara gerekiyor. Akülü arabalarla ilgili bir şey geçmiyor” dedi.

  Numune Hastanesi yetkilileri gelişmelerle ilgili bilgileri olmadığını belirterek, “Mutlaka yanlış anlama olmuştur. Özürlü vatandaşımız yeniden hastanemize başvuruda bulunursa, mağduriyeti giderilecektir” dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı