Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aktütün'e yasak geldi

  Hürriyet Haber
  16 Ekim 2008 - 00:56Son Güncelleme : 16 Ekim 2008 - 00:56

  GENELKURMAY Askeri Mahkemesi, Aktütün Karakolu’na saldırıyla ilgili medyada çıkan haberlere soruşturma tamamlanana kadar dün yayın yasağı koydu. Karar Askeri Savcılığı’n talebi üzerine alındı. Mahkeme ayrıca ’yakalanan kişinin veya şüphelinin ifadesini içeren tutanak ile bilirkişi raporları ve adı geçenlerin hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer işlemlere ilişkin tutanaklar’ hariç olmak üzere, müdafilerin soruşturma dosyasını inceleme ve belgelerden örnek alma yetkilerini de kısıtladı.

  Askeri Savcılığın talebi üzerine Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi’nin aldığı "yayın yapma yasağı" ile ilgili kararda şöyle denildi: "Soruşturma kapsamındaki terör örgütü mensuplarının anlık istihbarat görüntüleri ve PKK’ya karşı icra edilen harekáta ait gizli nitelikteki bilgileri içeren her türlü belge ve dijital kayıtların yayımlanmasının, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri açıklamak suçuna vücut verebilme ihtimali ve soruşturmanın gizliliğini ihlál etme ihtimali nedeniyle, söz konusu soruşturmayla ilgili olarak tüm basın ve medya kuruluşlarının bu konudaki bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama faaliyetlerini, Anayasanın 13 ve 28’nci maddeleri ile Basın Kanunu’nun, 3/2’nci maddesi uyarınca soruşturma sonuna kadar yayın yasağı konulmasına. Soruşturma dosyasının karar ile birlikte Genelkurmay Askeri Savcılığı’na iadesine, 353 Sayılı Kanun uyarınca itirazı kabil olmak üzere oy birliğiyle karar verildi."

  İtiraz edilebilir

  İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, "Soruşturmayı askeri savcılık yürüttüğü için böyle bir karar alabilir. Ancak askeri savcılığın ceza mahkemesi ile ilgili karar vermesi doğru değildir. Karara itiraz edilebilir" dedi. Genelkurmay Askeri Mahkemesi Eski Başkanı Emekli Albay Mehmet Sever ise asker kişilerin belge sızdırma gibi bir suç işlemesini ve buna sivil şahısların da iştirak etmesi halinde, askeri savcılığın tedbiren yayın yasağı koydurmasının mümkün olduğunu söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı