Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aktütün’de hasar tespit çalışmasına başlandı

  Behçet DALMAZ/HAKKARİ, (DHA)
  07.10.2008 - 13:31 | Son Güncelleme:

  HAKKARİ’nin Şemdinli İlçesi'nin Irak sınırındaki Aktütün Jandarma Karakolu’na 17 askerin şehit olduğu terörist saldırısının ardından bölgede operasyonlar sürerken, çatışmadan etkilenen Aktütün Köyü’nün de yaraları sarılıyor.

  Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, Kaymakamlık ve Bayındırlık İskan Müdürlüğü’nden 8 kişilik bir ekibi, hasar tespitinde bulunmaları için bugün köye gönderdiklerini söyledi. Nasuhbeyoğlu, köylerini terk etme hazırlığında olan ailelere de çağrıda bulunarak, “Güvenlilik kuvvetlerimiz köylümüzün güvenliği için oradadır. Devlet olarak, valilik olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

  Aktütün Karakolu'nun güvenliğini sağlayan Bayraktepe'de şehit olan 17 askerin acısı yaşanırken, bir taraftan da hain saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin izi sürülüyor. Hakkari Valiliği ise bölge halkının yaralarını sarmaya çalışıyor. Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, karakola yapılan saldırıda Aktütün Köyü’nde yaşayan halkın da zarar gördüğünü söyledi. Nasuhbeyoğlu, köy halkı ve muhtarlıktan aldıkları bilgilere göre bu saldırıda, köyün bir önceki saldırıya göre daha az hasar gördüğünü söyledi.

  İLK SALDIRININ BİLANÇOSU 77 BİN 515 YTL

  Vali Nasuhbeyoğlu, Bayındırlık İskan Müdürlüğü’den ve Şemdinli Kaymakamlığı’ndan 8 kişilik bir ekibin, hasar tespitinde bulunmaları için Aktütün’e gittiğini söyledi.

  Nasuhbeyoğlu, 9 Mayıs’taki saldırıdan sonra evleri zarar gören köylüye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bütçesinden 77 bin 515 YTL’lik para yardımı ile gıda desteğinde bulunulduğunu kaydetti. Nasuhbeyoğlu, bu saldırıda da zarar gören vatandaşlara gereken her türlü yardımın yapılacağını belirtti.

  Nasuhbeyoğlu köylerini terk etme hazırlığıda olan köylülere de çağrıda bulunarak şöyle konuştu:
  “Köy muhtarı ve köyülelerle görüştük. Güvenlilik kuvetlerimiz köylümüzün güvenliği için oradadır. Devlet olarak, valilik olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. 9 Mayıs’ta burada bir terör saldırısı daha düzenlenmişti. Bir çok teröristin ölü olarak ele geçirildiği olayda 6 askerimiz şehit olmuştu. Bu olaydan sonra Valilik olarak, Aktütün’de yaşayan vatandaşlarımızın en kasa zamanda yaralarını sardık. Şu anda da ekiplerimiz yine hasar tespit çalışmasını yürütüyor. Vatandaşlarımızın tabi ki, bu olaylar nedeniyle köylerini terk etme gibi bir takım duygulara kapıldıklarını görüyoruz. Gerçekten zor bir coğrafya ve ortamda yaşıyorlar. Terörün çirkin yüzü her yerde olduğu gibi bu gibi yerlerde yaşayan vatandaşlarımızın barınma hakkını ve onların yaşama hakkını elden alacak şekilde davranıyor. Masum olan vatandaşlarımızın hiç bir şekilde zarar görmemesi için elimizden gelen her türlü çabayı zaten gösteriyoruz ve göstermeye de devam edeceğiz. Vatandaşlarımıza uzanan el terörün çirkin yüzüdür. Bu saldırıda şehit olan Mehmetçiklerimizi rahmetle anıyoruz. Sınır bekleyen ve kutsal görevni yapan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımız hem bu cağrafyada yaşayan insanlarımızı koruyor, hem de ülke güvenliğimizi sağlıyor.”

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı