« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aktuğ suç işledi

Yönetim kurulu, Aktuğ’un ‘İstanbul’a başkaldırış sözleriyle’ Türk sporunda şiddeti ve düzensizliği önleme yasasına aykırı davrandığını, bu sözleriyle yetersizliklerini başka yöntemlerle kapatmaya çalıştığını belirtti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
FENERBAHÇE Kulübü, dün yapılan yazılı açıklama ile Trabzonspor Başkanı Atay Aktuğ’a sert cevap verdi. Kulübün resmi sitesinde yayınlanan kınamada şu ifadelere yer verildi: Trabzonspor Kulübü Başkanı Sayın Atay Aktuğ’un bugün gazetelerde yer alan talihsiz ve şaşırtıcı açıklamalarını şiddetle kınıyoruz. Tribünde şiddet ve olayların önlenmesi için bir çok tedbirin alındığı, kampanyaların düzenlendiği, herkesin ve her kesimin hassas olduğu bir süreçte Trabzonspor Kulübü Başkanı Atay Aktuğ’un bu sözleri ile futbolun etik anlayışının bağdaşmadığı kanısındayız.

Dikkatsiz adımlar

Trabzonspor gibi güzide bir kulübün başkanı takımının şampiyonluk yarışında geriye düşmesinin faturasını başkalarına kesmeye çalışırken, attığı dikkatsiz adımlar nedeniyle bir büyük camiayı hedef alarak kamuoyunda infial yaratmıştır. ‘Trabzonspor Anadolu’yu temsil ediyor. Trabzonlu olmak İstanbul’a başkaldırışın sesidir’ sözleriyle tehlikeli virajlarda dolaşarak kendi yetersizliklerini, kendi açıklarını başka yöntemlerle kapatmaya çalışanlar her zaman olduğu gibi doğrunun ve gerçeklerin yanında başarısızlığa mahkum olacaktır.

Ayrıca, Sayın Aktuğ’un ‘İstanbul’a başkaldırış sözleriyle’ Türk Sporu’nda şiddeti ve düzensizliği önleme yasasının 15. maddesine aykırı davrandığı, açıklamalarıyla ayrımcılık yaparak taraftarları tahrik ettiği de açıkça ortadadır. Ligin kritik haftalarına girildiği böyle bir dönemde Trabzonspor yöneticilerinin her puan kaybı sonrası başkalarını suçlayıcı açıklamalar yapması, farklı konular ima etmesi de manidardır.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak herkesi bildiğini açıklamaya ve ima ettikleri ya da açıkça dile getirdikleri suçlamaları kamuoyu önünde ispata davet ediyoruz. Kendi açıklamaları içinde bile ‘Ekonomik yönden güçlü’ olmamız gerek şeklinde sözleri yer alan Aktuğ’un böyle bir hedefi varken Fenerbahçe gibi Türk sporunun her dalında yıllarca şerefiyle saha mücadelesi vermiş bir kulübe dil uzatması, olsa olsa kendi sportif ahlak anlayışının eksikliğinden kaynaklanan bir zafiyettir.

Aktuğ ve Yönetim Kurulu tarafından bilinen bir gerçektir. Aktuğ bugüne kadar yapmış olduğu her açıklamasında, Fenerbahçe Kulübü’nü ve Yönetimi’ni kendilerine örnek aldığını belirtmesine rağmen bugünkü tavrı ve kıştırtıcı açıklamalarıyla kendini bile tekzip eden bir davranış sergilemiştir.

Kendini tekzip etti

Sayın Aktuğ Fenerbahçe’nin geçen yıl Şampiyon olurken Trabzonspor’u her iki maçta, bu yıl da Trabzon’da 2-0 yendiğini hatırlatırız. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın hangi anlamı taşıyarak söylediğini defalarca açıkladığı mali genel kurulda sarfettiği sözleri farklı yöne çekmek isteyenler kendi başarısızlıklarını kamufle etme, gündemi değiştirme ve Fenerbahçe’nin yolunu kesme hedefi gütmektedirler. Fenerbahçe kirliliğe alet olmadı, alet etmeye çalışanlara fırsat vermedi ve asla da vermeyecek.

Fenerbahçe Spor Kulübü maksadını aşan sözlerle camiamızı suçlamak ve karalamak isteyen kifayetsiz muhterislerin oyunlarına hiçbir zaman ayak uydurmayacak ve çekilmek istenen kaos ortamına girmeyecektir. Hukuki haklarımız saklı kalmak kaydı ile, Sayın Kamuoyunun bilgisine sunarız.

ATAY AKTUĞ:

Ben, Yıldırım’ın sözlerini tekrarladım

Berlin’de yaptığı konuşmayla gündeme gelen Trabzonspor Başkanı Atay Aktuğ açıklamalarına bu kadar hayret edilmesine şaşırdığını söyledi. Aktuğ, şunları söyledi: ‘Çok tuhaf birşey söylemedim. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, bir iki hafta önce çıkıp Divan Toplantısı’nda ne söylediyse, ben de onları söylemek istedim. Aziz Yıldırım demedi mi, (Ben düne kadar şampiyonluğun sahada kazanıldığını biliyordum. Ama meğerse öyle değilmiş).

Bundan insanların ne anladığı ortada. Ben de aynısını anladım. Bir iş, ya sahada olur biter ya masada. Aziz Yıldırım sahada bitmediğini söylüyor, masada bitirdiklerini söylüyor. Ben de F.Bahçe’nin bu işleri masada bitirdiğini söyledim. Bundan hiç kimse başka bir mana çıkarmasın. Sadece Yıldırım’ın söylediği sözleri, tekrar hatırlattım. Biz mücadelemizi sahada veririz, sahada şampiyon oluruz.’

ERGUN GÜRSOY:

Aktuğ ne dediyse doğru söylemiştir

G.Saray İkinci Başkanı Ergun Gürsoy, önceki gün Berlin’de ‘Şampiyonluğa ulaşmanın iki yolu vardır. Birincisi iyi bir takıma sahipsinizdir, şampiyonluğa ulaşırsınız. İkincisi takım iyi olmaz, Fenerbahçe gibi, ancak masa başı oyunlarıyla şampiyon olursunuz’ açıklamasını yapan Trabzonspor Kulübü Başkanı Atay Aktuğ’a destek verdi. Gürsoy, ‘Atay Aktuğ benim kardeşimdir, ne dediyse, doğru demiştir’ dedi.

İkinci başkan, bayan takımının küme düşmesiyle ilgili olarak şunları söyledi: ‘Burada hepimizin ihmali var. Bütün Galatasaray yönetimi bundan sorumludur. Bunu da kabul ediyoruz. Galatasaray 11 sene şampiyon oldu ama hiçbir zaman manşet olmadı. Final Four’a kaldı, hiçbir zaman manşet olmadı. Hep 10 cm’lik yerlerde düşünüldü. Şimdi küme düştü. İstenilen bir olay değil, üzücü bir olay. Bu hatalar her zaman unutulmayacak. Ders olacak.’

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler