« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aktuğ: Bildiğim bir şey vardı

Trabzonspor Başkanı Atay Aktuğ, “Yattara, kovarım, açıklamamdan sonra 2-3 hafta harikalar yarattı. Ama sonra durdu. Demek ki bildiğim bir şey vardı. Yattara’yı sürekli baskı altında bulundurmak gerekiyor“ dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Basın mensuplarıyla sohbet eden Başkan Atay Aktuğ, Gineli oyuncusu Yattara’nın son dönemlerdeki düşüşünü değerlendirdi. Aktuğ, "Kırmızı kart gördüğü Famagusta maçından sonra, (Gerekirse onu satarız, kovarız) dediğimde herkes bana tepki göstermişti. Ben o gün çok doğru kelimeler kullandığımı düşünüyorum. O sözlerin arkasındayım. O gün ben (Kovarım) derken bana karşı çıkılıyordu. Şimdi bazı yazarlar, (Yattara böyle devam ederse, gönderilmeli) diyorlar. Yani benim sözlerime gelmeye başladılar" diye konuştu.

YATTARA'YA SERT VE SON UYARI

Yattara’nın yine eşiyle kavga etmesine de tepki gösterdiklerini vurgulayan Başkan Aktuğ, Gineli oyuncunun özel yaşamına dikkat etmesi gerektiğini bildirdiklerini de söyledi. Başkan Aktuğ, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kendisine son ve sert uyarıyı yaptık. Özel hayatında yaşadığı sorunları, sahaya ve kulübe yansıtmamasını istedik. Aksi takdirde tepkimiz çok sert olacağını bildirdik. Bu arada diğer futbolcularımızı da özel yaşamlarından kaynaklanan sorunları sahaya taşımamaları yönünde ikaz ettik.“

DOKTOR-HASTA BENZETMESİ

Takımının kötü futbolundan da şikayet eden Başkan Aktuğ, bu durumu çözecek kişinin de Şenol Güneş olduğunu söyledi. Atay Aktuğ, bu arada şu benzetmeyi yaptı:
“Biz bir doktor tayin etmişiz. O doktora da hastayı emanet etmişiz. Ve doktor ameliyat yapacak. Bizim ona, ameliyatı nasıl yapacağını söyleyecek halimiz yok. Ona güveneceğiz. Hastayı kaybedersek, hesabı da ondan sonra yapacağız. Biz Şenol Güneş’e inanıyor, güveniyoruz. O bizden biri. Trabzonspor’u düşünüyor, ekonomisinin olumsuz etkilenmesini istemiyor. Ona inanmak ve yanında olmak durumundayız. Baştan beri kendisine, (Takım üzerinde her türlü otorite sensin. İstediğini yap) dedik. Onun uygulamalarını da saygıyla karşılayacağız.“

"GÜNEŞ DENEYİMLİLERİ KULLANMAK İSTİYOR"

Şenol Güneş’in antrenörlük bilgisini tartışmanın anlamsız olacağını da vurgulayan Başkan Aktuğ, bu konuda şunları söyledi: “Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı oluyor. Fatih Terim, milli takımın başına geldi. Hakan’ı oynattı. Artık milli takım defterinin kapandığı düşünülen Alpay’ı sahaya sürdü. Ukrayna’yı yendik. Fatih, başarılı oldu. Ersun Yanal ise değişim yaratmaya, gençleştirme yoluna gitmeyi denedi. O da başarılı oldu. Şenol Güneş’de her halde Fatih Terim'in yapısında. Genç oyuncudan daha çok deneyimli futbolcuları kullanmak istiyor. 5-6 maç yer verdiği, sabrettiği bu futbolcuları, bir müddet daha oynatıp verim almak amacında. Gençlere o kadar şans vermiyor. Gençlere şans verdiğinde, başarısız olduklarında da formayı erken alıyor. Bunu da saygıyla karşılamak gerekir. Onun bu stiline müdahale edecek halimiz yok.”

PRİM BAKLAVA OLSUN

Başkan Aktuğ, sehbet sırasında, “Bu takıma primi baklava olarak vermeyi düşünüyoruz“ diye de espri yaptı. Aktuğ, daha sonra şöyle dedi: “Geçtiğimiz günlerde antrenman seyrediyorum. Takım çift kale oynuyor. Futbolcuların tümü inanılmaz hırslılar. Şaşırdım. Şenol Güneş’e, (Nedir bu futbolcuların hali. Müthiş savaşıyorlar, resmi maçlarda onları böyle görmedim) dedim. O da, (Çift kalede iddia var. Baklavasına oynuyorlar) cevabını verdi. Ben de bunun üzerine, (Biz de primi, maç başı 5 milyar lira değil, baklava olarak verelim. Fenerbahçe maçı 15 tepsi, Galatasaray maçı 12 tepsi, Beşiktaş maçı 10 tepsi, diğer maçlar 4-5 tepsi baklava olsun) karşılığını verdim. Gerçekten şaşılacak şey. Baklavasına çift kaledeki hırsı, maçlarda da görmek istiyorum.“

AVRUPALI PROFESYONEL

Özellikle Avrupa kökenli futbolcuların çok daha profesyonel olduğunu da belirten Başkan Aktuğ, sözlerini şöyle bitirdi: “Bakıyorsunuz, Avrupalı'nın yaşlı futbolcuları şöhret. Takımlarında forma giyiyorlar, büyük paralar karşılığında transfer yapıyorlar. Figo, Dennis Berkamp, Zidane, Poporski bunlara örnek. Bizde ise futbolcu 29 yaşına geldiğinde, (Bir transfer daha yaparsam iyi) diyerek emeklilik günlerini yaşıyor gibi yapıyor. Onların özel yaşamları var. Ama ne zaman yatacaklarını, ne zaman kalkacaklarını, nasıl besleneceklerini, nasıl çalışacaklarını biliyorlar. Bizde ise futbolcularda bu gelişmemiş. Bunun sonucu olarak da en küçük bir olaydan olumsuz etkilenip, düşüş yaşıyorlar. İstikrarlı olamıyorlar.“

TOPLANTIDA ”TOPARLANIN” İKAZI

Şenol Güneş, futbolcularıyla 30 dakikadan fazla süren bir toplantı yaptı. Toplantıda futbolcuları tek tek ve grup olarak eleştiren Güneş, kendilerine çekidüzen vermeleri konusunda da uyardı. Güneş, toplantıda şöyle dedi:
“Bu yıl sizi tanımakta zorlanıyorum. Bir an önce toparlanın. Kendinizi işinize verin. Geçmişi unutun. Bugüne ve geleceğe bakın. Vestel Manisaspor maçı son şansınız. Aksi takdirde ağır yaptırımlar uygulayacağım. Zaten yönetimi zor tutuyorum. Hepiniz dikkatli olun.“
Öte yandan Trabzonspor, Vestel Manisaspor maçının hazırlıklarını bu akşam yapacağı tek çalışmayla sürdürecek. Antrenman taraftarlara ve basına kapalı gerçekleştirilecek.

GÜNEŞ’İN DENEME GÜNLERİ

Şenol Güneş’in Vestel Manisaspor maçında Celalettin ve Tomas Jun’u yedek bırakması kesinleşirken öteki değişiklikler konusunda ise arayış içine girdiği gözlendi. Pazartesi günü Eller’i orta alanda, Kürşat ile Erdinç’i de yan yana deneyen Güneş, forvette Fatih ve Mehmet Yılmaz’a yer verdi. Güneş dün akşamki antrenmanda ise Eller’i yeniden savunmaya çekti. Yanında da Kürşat’ı oynattı, Erdinç’i ise yedek takımda görevlendirdi. Güneş, ayrıca Mehmet Yılmaz’ı da yedekler arasında tuttu. Volkan, sol bek olarak görevlendirilirken Adem Koçak, oyun kurucu olarak oynadı. Güneş’in kadroyu şekillendirmek için denemelerini iki gün daha sürdüreceği ve ideal 11’ini de ancak maç saatinde belirleyeceği kaydedildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz