Gündem Haberleri

  Aksu: Dernekler artık takip değil, teşvik ediliyor

  Ankara
  20.04.2004 - 11:56 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, devletin artık dernekleri "takip ve kontrol" edilmesi gereken kuruluşlar olarak değil, "demokrasinin vazgeçilmez aktörleri" olarak gördüğünü söyledi.

  Aksu, İçişleri Bakanlığı Konferans Salonunda düzenlenen "Dernekler İl Müdürleri Yönetimi Geliştirme Semineri"ne katıldı.

  Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin, "hukukun üstünlüğü", "katılımcı demokrasi" ve "insan hakları"na verilen önemle ölçüldüğüne dikkat çeken Aksu, sivil toplum kuruluşlarının çoğulcu ve katılımcı demokrasinin unsurlarından olduğunu belirtti.

  Sivil toplum örgütlerinin toplumsal kalkınmada aktif rol üstlenebildiğini vurgulayan Bakan Aksu, Türkiye'de de sivil toplum örgütlerinin, genellikle toplumun en dinamik, değişime öncülük eden ve halk kitlelerinin duyarlılıklarını dile getiren, toplumsal etkileme gücü yüksek kuruluşlar olduğunu bildirdi.

  Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinin yeni ve önemli bir döneme girdiğini anlatan Aksu, Katılım Ortaklığı Belgesi ile Türkiye'nin "Dernek kurma ve barışçı toplantı hakkına ilişkin reformların yürürlüğe konulması, sivil toplumun gelişiminin teşvik edilmesi"ni taahhüt ettiğini anımsattı.

  Aksu, hükümetin bu çerçevede sivil toplumun gelişiminin önündeki engellerin ortadan kaldırılması ve her alanda örgütlenmenin teşvik edilmesi amacıyla yoğun bir çaba sarf ettiğini söyledi. Aksu, şöyle devam etti:

  "'Sınırlı devlet, güçlü sivil toplum' anlayışı ile, bir taraftan devletin yükü hafifletilirken, diğer taraftan, sivil toplum örgütlerinin potansiyel enerji ve güçleri açığa çıkarılmaktadır.Artık devletimiz; dernekleri, takip ve kontrol edilmesi gereken kuruluşlar değil, teşvik edilmesi, geliştirilmesi ve güvenilmesi gereken, demokrasimizin vazgeçilmez aktörleri olarak görmektedir."

  Aksu, derneklere ilişkin iş ve işlemlerin daha önce güvenlik kuvvetleri ile yürütülürken artık Bakanlık bünyesinde Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın kurulduğunu anımsattı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı