ANTALYA HABERLERİ

Aksu Çalkaya sulhnamesi Bakanlar Kurulu'nda imzalandı

DHA
04.02.2018 - 12:54Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - 30 yıldır yılan hikâyesine dönen Aksu Çalkaya bölgesinin mülkiyet sorununu çözecek sulhname protokolu, Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlar Kurulu tarafından imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da onaylanan sulhname ile bölgedeki yılların mülkiyet sorunu tarihe karışıyor.

Aksu İlçesi Eski Çalkaya Belediyesi döneminde yapılan imar uygulamaları ve parselasyon işlemleri sonucu oluşan hukuki problemler ve imar sorunu, Antalya'nın gündemini yaklaşık 30 senedir meşgul ediyordu. Altıntaş ve Güzelyurt mahallelerinin tamamı ile Hacıaliler, Mandırlar ve Karaçalı mahallelerinin bir kısmını kapsayan ve Çalkaya Bölgesi olarak tanımlanan alanda; 1990'lı yıllarda Çalkaya Belediyesi'nce imar planları ve parselasyon planları yapıldı. Yapılan ilk imar ve parselasyon planları üzerinde zaman içerisinde imar mevzuatına aykırı çok sayıda değişiklik gerçekleştirildi. Bölgedeki yollar, yeşil alanlar ve donatı alanları kaldırılarak plan değişiklikleri ile konut, ticaret parsellerine dönüştürülerek, vatandaşlara ve kooperatiflere mevzuata aykırı satışlar yapıldı. Uygulamalardaki çeşitlilik ve mevzuata aykırı olarak yapılan bu işlemlerin neticesinde kamu adına geri dönülmesi çok zor zararlar ortaya çıktı.

Mahkemelerce planların bir kısmına iptal kararları getirildi. Yaşanan mülkiyet ve imar hukuku sorunları nedeniyle bölgede uzun yıllardır uygulamaya yönelik hiçbir işlem yapılamadı. Altıntaş ve Güzelyurt mahallelerinde yaklaşık 14 bin dönümlük bir alanda, 12 bin vatandaşı ilgilendiren mülkiyet sorununun çözümü için 2B yasasının çıkmasıyla ışık doğdu. Başkan Menderes Türel'in gayretleri ve yoğun mesaisiyle Türkiye'de ilk olan alternatif bir yöntem bulundu ve sorunun çözümü için Maliye Bakanlığı ile bir sulhname imzalanması kararı alındı. Bu protokol ile başta 2B olmak üzere, üzerinde şerh bulunmayan Hazine arazilerinin kullanımı Büyükşehir Belediyesine devredilecek, yapılacak planlama ve parselasyon çalışmaları sonucunda bu miktarlar donatı ihtiyacında ve protokol kapsamında belirlenen büyüklükte ve özellikteki taşınmazlar Hazine adına tescil edilecekti. Türel, konuyla ilgili hukuki problemlerin çözümüne ilişkin Maliye Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Aksu Belediyesi arasında uzlaşılan sulhname metnini imzalamak üzere Aralık ayında Büyükşehir Belediyesi'nden yetki aldı. Kurumlar arasında imzalanan protokolün son olarak Bakanlar Kurulu'nca da onaylanması gerekiyordu.

BAŞBAKAN İMZALADI CUMHURBAŞKANI ONAYLADI

Başkan Türel'in Ankara'da masa masa takip ettiği Çalkaya sorununun çözümü için en önemli dönemeç de geçildi. Mutlu haber Bakanlar Kurulu toplantısından geldi. Büyükşehir Belediyesi, Aksu Belediyesi ve Maliye Bakanlığı tarafından imzalanan sulhname metni son olarak Bakanlar Kurulu ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından da imzalanarak tasdik edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da onayladığı sulhname metni ile Çalkaya sorununun çözümü önünde bir engel kalmadı.

MÜJDEYİ BAŞKAN TÜREL VERDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, haberi sosyal medya hesabından 'Aksu'ya Müjde' şeklinde duyurdu. Türel mesajında, “Çalkaya'nın Altıntaş ve Güzelyurt mahallelerimizin sulhname protokolünü Başbakanımız ve Bakanlar Kurulumuz imzaladı. Az önce Sayın Cumhurbaşkanımız da onayladı. Yılların mülkiyet problemi son buluyor. Tapulardaki şerhler kalkıyor. Hayırlı olsun" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI İLAN EDİLECEK

Protokolün imzalanması ile birlikte bölgenin, Belediye Kanunun 73. Maddesi uyarınca 'Kentsel Dönüşüm Alanı' ilan edileceğini belirten Başkan Türel, “Bu konu Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Şubat Meclisinde karara bağlanacak. Bu kapsamda imar çalışmalarına başlayarak belediyemiz bünyesinde uzman kişilerden oluşan bir çalışma ekibi kuruldu. Yaklaşık 1400 hektarı kapsayan bölgede planlamaya altlık olacak analiz çalışmaları, kurum görüşleri alınmaya başlandı. Yaklaşık 12 bin adet parsele ilişkin kimlik bilgileri de bugüne kadar tamamlandı. Kentsel Dönüşüm Alanı ilanından sonra alanın tamamında 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve buna uygun olarak 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları hazırlanacak. Etaplar halinde yapılacak olan parselasyon planları ile en kısa süre içerisinde Çalkaya Bölgesindeki imar sorunlarının çözülecek" diye konuştu.

AKSU BELEDİYESİ BORÇ YÜKÜNDEN KURTULDU

Böylece vatandaşların tapuları üzerindeki şerhlerin kalkacağını kaydeden Türel, “Aksu Belediyesi'nin buradaki mülkiyet davalarından kaynaklanan 60 milyon liranın üzerinde tazminat ödemesi vardı ve bu rakamın 650 milyona ulaşması söz konusuydu. Aksu Belediyemiz bu borçtan kurtulacak. En önemli husus havaalanının yanı başındaki Antalya'nın en değerli bölgesini kaçak yapılaşma ve imarsız alan riskinden kurtarıyoruz. Burası inşallah Antalya'nın fevkalade iyi gelişmiş, sosyal kalkınmasını iyi sağlamış bir bölgesi olacak" ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aksu Çalkaya sulhnamesi Bakanlar Kurulu'nda imzalandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:54
 • Guneş
  06:18
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:37
 • Yatsı
  20:56
Sayfa Başı