« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aksu 5. ismi açıkladı

Beşiktaş Kulübü'nün Ocak 2010'da yapılacak olağan seçimli genel kurulu öncesinde başkan adayı Murat Aksu, yönetim kurulu aday listesine alacağı isimleri açıklamayı sürdürüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Murat Aksu, listesine alacağı 5. ismi, Merdan Araz olarak açıkladı.

Daha önce Ali Baransel, Murat Akdoğan, Yahya Kemal Gençer ve Emre Berkin'i yönetim kurulu aday listesine alacağını duyuran Aksu, 5. isim olarak Merdan Araz'ı listesine aldığını vurguladı.

Murat Aksu, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesinde asla vazgeçilmez ölçülerinin başında bilgi, birikim, üretim, donanım, vizyon, alçak gönüllülük ve saygınlığın gelmekte olduğuna dikkati çekerek, “Kendisinin özel birisi olduğu duygusunu içinden atamayan, sürekli ilgilenilmeyi bekleyen, ortak akıl ve paylaşıma sıcak bakmayan, hep gündemde kalma cabası gösteren yönetici profiline karşıyız” dedi.

“En güzel erdemlerin simgesi Beşiktaş'ı, demokratik ve çağdaş işleyişin yanında, özellikle mali disiplin anlayışını temel ilke edinen bir yaklaşımla yeniden yapılandırmaya kesin kararlıyız” diyen Aksu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Artık dünyada olduğu gibi Türkiye'de de futbol kulüplerine maddi destek sağlayan başkan ve yönetim modeli bitmiştir. Beşiktaş gibi marka değeri ve gelirleri olan bir kulüp hala başkan cebine muhtaçsa bu hem kulüp adına, hem o kulübü yönetmeye talip olmuş icraatın başındaki başkan adına utanılacak bir durumdur. Bu zihniyet artık yok olmaya mahkum bir zihniyettir. Kulübün finansal sorunları varsa bunun çözümü yine kulübün imkanları ve potansiyeli ile çözülecektir.”

Başkan adayı Aksu, açıklamasında daha sonra şu ifadeleri kullandı:
“Şimdi insanların aklına kulübün bu kadar borcu olduğu, öz sermayesinin hemen hemen yok olduğu söylenen bir ortamda bunu nasıl başaracaklar sorusu gelecektir. Biz akıllı, cesur ve dünya standartlarına uygun bir yönetim anlayışı ile zaman içerisinde finansal problemlerimizi aşacağımıza inanıyoruz. Ama tabii ki bu projeleri hayata geçirmek ve start vermek için gerekli bir işletme sermayesi ihtiyacı olacaktır. Bunun da bilincindeyiz. Tüm kamuoyunun da bildiği ve gördüğü gibi ben ve yönetim kurulumuzun bunu sağlayacak imkanları ve kredibilitesi mevcuttur. Gereği de yapılacaktır. Bu miktarın başlangıç için 25 milyon dolar olduğunu öngörmekteyiz. Tüm bunları yaparken gelirlerimiz ile giderlerimiz arasındaki dengeyi çok iyi gözetmemiz, mali disiplini ve bunun getireceği denk bütçeyi sağlamamız gerekmektedir ki, Beşiktaş bir daha bu derece batağa saplanmasın.
Sayın Merdan Araz'ın bu süreçte büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Kendisi uluslararası finans çevrelerince tanınan profesyonel bir bankacıdır. Birkaç Türk bankasının Avrupa'da kuruluşunu ve uzun yıllar genel müdürlüğünü yapmıştır. Finans alanındaki uluslararası deneyimi ve çevresi Beşiktaş'ın projeleri ve finansal sorunlarının çözülmesinde büyük fayda sağlayacaktır. Kendisine katılımı için teşekkür ediyoruz.”

ARAZ: “BİLGİ VE BİRİKİMİMİ BEŞİKTAŞIMIZ İÇİN
KULLANMAKTAN BÜYÜK MUTLULUK VE GURUR DUYACAĞIM”


Merdan Araz ise konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:
“Her şeyden önce Sayın Aksu'ya bana gösterdiği güvenden dolayı teşekkür etmek isterim.
Yönetime geldiğimizde bende gönülden bağlı olduğum Beşiktaşımıza hizmet etmekten, 35 yıllık finans konusundaki bilgi ve birikimimi Beşiktaşımız için kullanmaktan büyük mutluluk ve gurur duyacağım.
Yönetim anlayışımız profesyonel spor kulüplerinin bir ticari kuruluş olduğu mantığına dayalı olacaktır. Ticari kuruluşların amacı; manevi ve ahlaki değerlerini yitirmeden kar etmektir. Beşiktaşımızı bu profesyonel yönetim anlayışı ile yönetmek ve mali disiplini sağlamak esas ilkemiz olacaktır.”

1954 Ankara doğumlu Merdan Araz, iş hayatına 1975 yılında Uluslararası Endüstri ve Ticaret Bankası'nda kambiyo bölümünde başladı. İnterbank, Esbank, Demir-Bank ve Garanti Bankası'nda müdürlük görevleri üstlendi. 1989 yılında Hollanda'daki ilk Türk bankası olan Garanti Bankası'nı kurmak için görevlendirildi. 1993 yılında Demir-Halk Bank'ın kuruluş görevini de üstlenerek, 15 yıl genel müdürlük yaptı. 2008 yılında bankacılıktan emekli olan Merdan Araz, Araz Tamer Partners Finansal Danışmanlık şirketinin hissedarlığını sürdürmekte.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler