Gündem Haberleri

  Aksoy: "Şeçimde İzmirli'nin gözüne perde indi"

  Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
  13.08.2009 - 17:41 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışına AKP'den giren, seçilemeyince milletvekilliğine dönen Taha Aksoy, İzmir'di kamu kurumlarının müdürlerini ziyaret ederek, kentin yatırımları hakkında bilgi aldı.

  Aksoy, metro, Körfez'deki koku, Aliağa Menderes Hafif Raylı Sistemi'nde yaşananları seçim öncesi dile getirdiğini hatırlatarak, “Seçimde İzmirli'nin gözüne perde indi. Bu perde yavaş yavaş kalkıyor” dedi.

  AKP İzmir milletvekilleri Taha Aksoy ve Mehmet Tekelioğlu, İl Başkan Yardımcısı Bülent Delican ile birlikte Devlet Su İşleri 2'nci Bölge Müdürlüğü'ne iki ay önce atanan Mustafa Altundal'ı makamında ziyaret ederek, sulama projeleri hakkında bilgi aldı. Altundal, İzmir'in Gördes Barajı'ndan yararlanabilmesi için günde 135 bin metreküp kapasiteli Sarıkız Arıtma Tesisi'nin 2010 yılı sonuna kadar bitirilmesini şart koştu. Tesisin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını belirten Altundal, daha proje aşamasında olduğunu vurguladı.

  Altundal, yapımı tamamlanan ancak su toplama alanı Allianoi Antik Kenti kalıntıları üzerinde yer aldığı için tepkilere neden olan Yortanlı Barajı için vekillerden destek istedi. Altundal, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulacak 3 kişilik bilim kurulu ve yine Bakanlık tarafından belirlenecek bir üniversitenin rapor hazırlayarak 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na sunacağını, kurulun bu rapor doğrultusunda karar vereceğini açıkladı. Altundal, Yortanlı Barajı'nın devreye girmemesi nedeniyle her yıl 35 milyon TL değerinde ürün kaybedildiğini söyledi.

  Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş İzmir İl Müdürü Metin Demirdağ, vekillere yaptıkları 200 trafo sayesinde bu yıl elektrik kesintisi yaşanmayacağı müjdesini verdi. Tekelioğlu, ekonomide kriz olup olmadığının bir göstergesinin de sanayideki elektrik tüketimi olduğu belirterek, Demirdağ'a bu tüketimi sordu. Demirdağ, İzmir'de 2008 yılının 9. ayına kadar artış gösteren sanayideki elektrik tüketiminin bu aydan itibaren düştüğünü bu düşüşün özellikle demir- çelik sektöründe yoğun hissedildiğini dile getirerek, “Mayıs- Haziran'da kıpırdamalar başladı” dedi.

  TCDD 3'üncü Bölge Müdürü Sebahattin Eriş'i de makamında ziyaret eden vekiller, Eriş'ten Aliağa- Menderes Hafif Raylı Sistem'deki gecikme ve Karşıyaka Tüneli'ndeki sıkıntının ayrıntılarını öğrendi. Eriş, gecikme nedeniyle TCDD'nin büyük maddi kayıplara uğradığını, limana yük taşıyamadıklarını, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin talebini karşılayamadıklarını, yolcu taleplerinin de düştüğünü belirterek, “Üç yıldır her gün 550 işçimizi kendi imkanlarımızla bölgeye taşıyoruz. Ankara'dan gelen yolcunun valizini otobüse kendim taşıyorum. Önümüzdeki hafta sinyalizasyon yapımı için Japonya'dan gelen heyetle görüşeceğiz. Sinyalizasyonu TCDD yaptıracak” dedi.

  İZMİRLİ'NİN GÖZÜNDEKİ PERDE YAVAŞ YAVAŞ KALKIYOR

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışana AKP'den giren ancak CHP'nin yüzde 57 ezici üstünlüğüyle sonuçlanan yarıştan yenik çıkınca İzmir milletvekilliğine dönen Taha Aksoy, daha iyi bir yönetimle bu sorunların yaşanmayacağını öne sürerek şöyle konuştu:
  “Seçim kampanyası süresince söylediğim her şey ortaya çıktı. Büyük Kanal Projesi'nde boruların daraltılarak, yağmur suyu ve evsel atıkların birleştirilmesi büyük bir mühendislik hatasıydı. Bu hatalı projelerin bedelini ödüyoruz. Katı atık yönetimi yapılamadı. Seçimde insanın gözüne inen bir partizanlık perdesi var. İnsanlar kenti bu partizanlık perdesinin arkasından gördü. Şimdi bu perde kalkıyor. Herkes neyin ne olduğunu görüyor. Bostanlı'da balkonda oturduğumda zaman zaman kötü kokuyu alıyorum. Şimdi duydum ki onu kireç kullanarak yok etmeye çalışıyorlar. Ancak kireç mikroorganizmaları mahvediyor. Metronun Bornova kanadının yapılamayacağını söyledim. Üçkuyular hattında yaşanan sıkıntıyı anlattım. Aliağa- Menderes metrosu Hükümet desteğine rağmen bitirilemiyor. Haklı çıkmanın gururunu yaşamıyorum, İzmir adına üzgünüm.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı