Gündem Haberleri

  Aksoy’a şok suçlama

  Hürriyet Haber
  25.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İşadamı Erol Aksoy'u dövdükleri ve şantaj yaparak 50 milyar lira istedikleri iddiasıyla tutuklanan sanıklar suçlamaları reddetti. Sanıklar Aksoy'u kız arkadaşlarına cinsel tacizde bulunduğu için dövdüklerini öne sürdüler.

  ANAP İstanbul İl Başkanı Erdal Aksoy'un kardeşi, Conrad Oteli ortaklarından işadamı Erol Aksoy'u şantaj amacıyla kaçırıp, acımasızca dövdükleri iddiasıyla yakalanan sanıklar, Aksoy'un, kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu öne sürdüler. ‘Silahlı gasp’ iddiasıyla tutuklanan sanıklar Tuncay İstikbal, Erdal Cevizoğlu ve Muhittin Kurtuluş'un mahkemede 50 milyar liralık şantaj iddiasını kabul etmedikleri, işadamı Aksoy'u diğer sanık arkadaşları Dilek Sezerer'e tacizde bulunduğunu iddia ettiler.

  Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre olay şöyle gelişti:

  Kardeşi Atilla Ersoy ile birlikte Asayiş Şubesi'ne başvuran müteahhit Erol Aksoy, iç mimar olduğunu söyleyerek kendisinden iş isteyen Dilek Sezerer ile ilgili yapılan araştırmada üniversiteyi bitirmediği bir yıl okuduktan sonra okulu bıraktığının belirlendiğini söyledi. Bunun üzerine işe alınmayan Sezerer'in kendisini arayıp, ‘‘Beni oyaladınız. Sonra ortada bıraktınız’’ diye rahatsız ettiği öne sürülen Aksoy'un, Sezerer'in konuşmak için çağırdığı adrese gittiğinde diğer sanıkların saldırısına uğradığı belirtildi. Polis yetkilileri, İstikbal, Cevizoğlu ve Kurtuluş'un, Erol Aksoy'u acımasızca dövüp elbileselerini parçaladıktan sonra bu halde fotoğraflarını çekip, üzerindeki 100 doları da aldıktan sonra, ‘‘Seni daha sonra arayacağız’’ diyerek evden kovduklarını bildirdi. Aksoy'u 3 gün sonra arayan sanıkların ellerindeki fotoğraflar karşılığında 50 milyar lira istedikleri bildirildi.

  EVE BASKIN

  Aksoy'un kardeşi ile yaptığı başvuru üzerine çalışmalara başlayan Asayiş Şube Gasp Bürosu ekipleri, işadamının telefonunu dinlemeye aldılar. Sanıkların, Aksoy'u önce Anadolu yakasında bir evden aradıkları belirlendi. İkinci olarak Beşiktaş'ta bir evden gelen telefon üzerine Dilek Sezerer ve arkadaşlarının adresi belirlendi. Asayiş Şube Müdürü Ahmet Pek yönetimindeki ekipler, Beşiktaş Balmumcu Güven Sokak'taki adrese, ‘‘Burada fuhuş yapıldığı ihbar edildi’’ diyerek baskın düzenledi. Evde bulunan Sezerer, İstikbal, Cevizoğlu ve Kurtuluş yakalandı. Büyük bir gizlilik içinde yürütülen operasyon sonunda yakalanarak Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen sanıklar sorgularının ardından yine gizlice İstanbul Adliyesi'ne çıkarıldı.

  TACİZ İDDİASI

  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Atilla Alıcı tarafından sorgulanan dört sanık, silahlı gasptan tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi. Nöbetçi İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi savcının istemi doğrultusunda sanıkları tutuklayarak cezaevine gönderdi.

  İşadamı Erol Aksoy'un, kadın sanık dışındaki üçünü kendisini 5 gün önce kaçırmakla suçladığı, bu kişilerin ellerinde fotoğraf bulunduğunu belirterek şantaj yapıp 50 milyar lira istedikleri iddiasıyla savcılığa başvurduğu belirtildi. Tutuklanan sanıklardan İstikbal, Cevizoğlu ve Kurtuluş'un savcılık ve mahkeme ifadelerinde şantaj ve 50 milyar iddialarını kabul etmedikleri öğrenildi.

  Üç sanığın, işadamı Aksoy'u, arkadaşları Dilek Sezerer'e ev tutup taciz etmekle suçladıkları, bu iddiayla işadamını uyardıklarını, kendilerine verilen 100 doların da gasp yoluyla değil harçlık olarak verildiğini söyledikleri öğrenildi.

  Hepsi tutuklanan sanıklar ‘harçlık olarak müşteki tarafından verildi’ dedikleri döviz nedeniyle bıçakla gasptan yargılanacak. Öte yandan işadamı Aksoy'a ait oldukları öne sürülen ve sanıklarda ele geçen şantaj konusu resimlere polisin el koyduğu, bunların soruşturma dosyasına da delil olarak konuldukları öğrenildi.

  Aksoy: İşe alınmadı

  Silahlı gasp suçundan tutuklanan sanıkların Dilek Sezerer'e cinsel tacizde bulunduğunu öne sürdükleri müteahhit Erol Aksoy genç kızın kendilerine iç mimar olarak iş için başvurduğunu söyledi. Ancak araştırmalarında Sezerer'in üniversiteyi bitirmediğini belirlediklerini söyleyen Aksoy, bu nedenle işe alınmadığını ifade etti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı