Gündem Haberleri

  Akşener: Oylamaya hastalıktan katılamadım

  Hürriyet Haber
  05.12.2001 - 12:48 | Son Güncelleme:

  MHP Kocaeli Milletvekili Meral Akşener,Medeni Kanun`da "malların eşit paylaşımının, mevcut evliliklerde geriye doğru geçerli olmasını" öngören önergenin TBMM Genel Kurulu``ndaki oylamasına katılmamasıya ilgili olarak, "İki gündür rahatsızlığım nedeniyle meclise gidemiyorum" dedi.

  İzmir`de, Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümü dolayısıyla İzmir Kadın Kuruluşları Platformu ile bazı partilerin temsilcileri tarafından Cumhuriyet Alanı`nda düzenlenen törene, Meral Akşener de katıldı.

  Törende, bir gazeteci, Meral Akşener`e, ``Medeni Kanun`da, malların eşit paylaşımının, mevcut evliliklerde geriye doğru geçerli olmasını içeren önergenin oylamasına neden katılmadığını`` sordu. Akşener, ``rahatsızlığı nedeniyle iki gündür meclise gidemediğini, katılmayan diğer milletvekillerinin mazeretlerinin ne olduğunu bilemediğini`` ifade etti.

  Medeni Yasa`nın oluşmasına, çıkışına ve mal paylaşımının gündeme taşınmasına kadın milletvekillerinin hem 20. Dönem hem de 21. Dönemde başta Işılay Saygın olmak üzere ``çok büyük emek`` verdiklerini ifade eden Akşener, bu nedenle oylamaya katılmayanların gerekçelerinin ne olduğunu kesin olarak bilmeden bir şey söylemenin doğru olmayacağını kaydetti. Akşener, ``Belki o arkadaşların çok önemli problemleri vardır. O açıdan bütün emeklerin zayi edilmesini yanlış buluyorum`` dedi.

  Akşener, 80`li yılların sonlarına doğru Medeni Yasa değişikliğine ilişkin imza toplandığını dile getirerek, şunları söyledi:

  ``Kocaeli`nde o imza kampanyasını organize eden hocalardan biriyim. Elbette farklı bir düşüncemiz yok. Ama bir şanssızık yaşadım.Bir sağlık sorunum nedeniyle katılamadım. Diğer arkadaşlarımızın da probemleri olmuştur. Fakat bu, yaptığımız çalışmaları ortadan kaldırmaz. Belki bu davranış biçimi diğer arkadaşlar açısından bir yanlışlık olarak görülebilir, ama hiç kimsenin bir kastı olduğunu zannetmiyorum.``
   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı