KONYA HABERLERİ

Akşehir’e Nasreddin Hoca Köyü Kuruluyor

IHA
03.09.2015 - 16:47Son Güncelleme :

AKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SALİH AKKAYA, KENDİSİNİ ZİYARET EDEN KONUKLARIYLA PROJE HAKKINDA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ YAPTI.

IHA

Nasreddin Hoca’nın ve Akşehir’in uluslararası platformda daha iyi tanıtılabilmesi için Akşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar sonuç verdi. KOP tarafından Akşehir’e yapılması planlanan Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü için proje ihalesine çıkıldı.
Kalkınma Bakanlığı, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü projesi kapsamında; yılın her günü Nasreddin Hoca’nın tanıtımını sağlayabilecek ve Akşehir’de bir mizah kümelenmesi sağlayarak bölgenin bilinirliğini artıracak, bölgenin kültürel yönden gelişimine katkı sağlayacak yaşayan bir mizah köyü veya sokağı oluşturulması amaçlanıyor. Mizah ve gülmece alanında yayın yapan dergi ve mecmuaların bir arada faaliyet gösterebildikleri, ulusal ve uluslararası mizah etkinliklerine ev sahipliği yapabilecek bu köyün veya sokağın, mizah alanında uluslararası camiada akla ilk gelen mekânlardan biri olması bekleniyor.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, yapılacak proje ile Nasreddin Hoca’nın ve Akşehir’in tanıtımının daha iyi yapılacağının altını çizdi. Başkan Akkaya, “Akşehir’imiz, Nasreddin Hoca’mızla birlikte birçok kültürel birikime ve değerlere sahiptir. Şehrimizin çok yönlü olarak tanıtımını sağlayan geleneksel Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri belirli bir zaman diliminde tanıtımımıza ve ekonomimize katkı sağlasa da yıl boyu tanıtımda yetersiz kalmaktadır. Düzenlediğimiz Anma ve Mizah Günlerinin ulusal ve uluslararası düzeyde daha tanınır hale getirilmesi ve Akşehir’imize yapılacak Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü projesi ile belirli bir zaman diliminde yapılan tanıtım ve ekonomik girdi, artık yıl boyuna yayılarak Akşehir’e daha fazla katkı sağlayacaktır” dedi.
Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi Fizibilite Çalışması için 18 Eylül 2015 tarihinde KOP tarafından bir ihale yapılacağını söyleyen Başkan Akkaya, KOP yönetiminin geçtiğimiz günlerde bu projeyi araştırmak için Akşehir’e gelerek bu projenin uygulanabileceği eski mahalleleri ve belirli alanları gezdiğini belirterek “Şehrimize kurulacak Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü sayesinde şehrimizin uluslararası tanınırlığı artarak ekonomik girdisinde de büyük artış sağlanacaktır” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Akşehir’e Nasreddin Hoca Köyü Kuruluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 16 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Akşehir’e Nasreddin Hoca Köyü Kuruluyor haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:25
 • Akşam
  17:42
 • Yatsı
  19:11
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı