AKSARAY HABERLERİ

Aksaray'da AFAD'ın gönüllü arama kurtarma ekibi örnek oluyor

DHA
28.06.2018 - 17:33Son Güncelleme :
DHA

 AKSARAY,(DHA)- AKSARAY'da  AFAD'ın arama kurtarma çalışmalarına katılan gönüllüler Türkiye'de tek olma özelliğiyle örnek olarak gösetirildi. 
 11 kişilik dağ arama ve kurtarma ekibi ile 8 kişilik su altı ekibi, Aksaray ve çevre illerde meydana gelen olaylara anında müdahale ediyor. 28 kişilik arama kurtarma ekibi Hasandağı başta olmak üzere Niğde Aladağlar ve  Erciyes Dağı'nda kaybolan dağcılara da müdahale ederek arama kurtarma çalışmalarına katıldı.   Aksaray, Konya, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde ilerinde geçtiğimiz yıllarda birçok olaylara müdahale etti. Gönüllüler,  yetkinlik elde edebilmek için birçok farklı eğitimden geçerek göçükte, trafik kazalarında, kuyularda, su altında ve su üstünde , yangında arama kurtarma ile KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve nükleer) eğitimleri aldı.   Göçük ve yıkıntıda arama kurtarma yapabilmek için AFAD eğitimcileri öncülüğünde enkaz alanında birebir arama kurtarma ve arama ekipmanlarını kullanma eğitimleri verildi,   İletişimin çöktüğü, telefon ve internet şebekelerinin çalışmadığı afet durumlarında kullanılmak üzere telsiz eğitimleri alan ekipler telsiz istasyonu kurma ve afet durumları için iletişim ağı oluşturma konularında yetkinlik kazandı. 
Sualtı arama kurtarma eğitimleri ise açık havuz ve denizlerde hedef üzerine arama kurtarma yapılarak gerçekleştirdi, Sertifikalı İlkyardım eğitimlerini de tamamlayan ekipler farklı kaza ve afetlere müdahale etme ehliyetine sahip oldu 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Aksaray haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Aksaray haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aksaray'da AFAD'ın gönüllü arama kurtarma ekibi örnek oluyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı