AKSARAY HABERLERİ

Aksaray yoncasına talep artıyor

AA / Özkan Beyer
21.01.2015 - 12:22Son Güncelleme :

- Türkiye'nin yonca üretim merkezlerinden Aksaray'da, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 30 artışla 260 bin ton yonca üretildi - Aksaray Ziraat Odası Başkanı Koçak: - "Yoncalarımızı, Sultanhanı ve Yenikent beldelerimizdeki depolarımızda stok yapıyoruz. Gerektiğinde yoncamızı İstanbul'a, diğer illerimize, Ortadoğu'ya gönderiyoruz"

AA / Özkan Beyer

AKSARAY (AA) - ÖZKAN BEYER - Türkiye'nin en önemli yonca üretim merkezlerinden biri olan Aksaray'da, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 30 artışla 260 bin ton yonca üretildi.

Aksaray merkeze bağlı Yenikent ve Sultanhanı beldelerinde daha çok olmak üzere üretilen yonca, çiftçilerin en önemli geçim kaynaklarından birini oluşturuyor.

Yılda 5 kez biçilen zengin protein yapısına sahip yonca, daha çok şampiyon atların yetiştirildiği haralara gönderiliyor. Ortadoğu ülkelerinden de talep görmeye başlayan Aksaray yoncası, geçen yıl yüzde 32 artışla 260 bin ton üretildi.

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilin en önemli geçim kaynaklarından birinin tarım olduğunu söyledi.

Yoncanın özellikle Yenikent ve Sultanhanı beldelerinde yetiştirildiğini ifade eden Koçak, "Belde ve köylerimizde 123 bin dekarlık alanda ekili olan yoncadan geçen yıl 260 bin ton elde edildi. Her geçen yıl yoncaya olan ilgi artıyor. Bu tamamen yoncanın kalitesinden kaynaklanıyor. Bu durumdan hayli memnunuz. Geçen sene Türkiye genelinde ciddi bir şekilde kuraklık yaşandı. Yağmurun az yağmasına rağmen üretimde artış oldu. Olumsuz hava şartlarına rağmen üretimin artması sevindirici" diye konuştu.

Koçak, çiftçilerin yoncalarını büyük zahmetlerle yılda 5 kez biçtiğini belirterek, bu hayli olumsuz şartlarda yetiştirilen yoncanın İstanbul'daki jokey kulüplerine gönderildiğini ifade etti.

Yurt dışından da yoncaya olan talebin arttığını dile getiren Koçak, "Yoncamızı, Ortadoğu ülkelerine de ihraç etmeye başladık. Şu anda zaten Sultanhanı ve Yenikent beldelerimizdeki depolarımızda stok yapıyoruz. Gerektiğinde yoncamızı İstanbul'a, diğer illerimize, Ortadoğu'ya gönderiyoruz. Çiftçilerimiz, yoncayı milyon dolarlık makinelerle biçiyor. Artık bu işi profesyonel olarak yapmaya başladılar. Bir üreticimizin 2 milyon dolara yakın makine ve ekipmanı var" dedi.

Aksaray'daki Sütaş Entegre Tesisi'nin en önemli kuruluş nedenlerinden birinin buradaki yonca olduğunu vurgulayan Koçak, sözlerini söyle tamamladı:

"Bir firma, bir yere yatırım yaparken önce oranın ham maddesini araştırır. Oraya 10 bin damızlık hayvan getiren firma, bu hayvanlarının ne yiyeceğini araştırıyor. Bu hayvanların yiyeceği; yonca, arpa ve mısırdır. Bu firma bunları araştırdı. Yoncanın kalitesini gören bu firma, Aksaray'da büyük bir yatırım yaptı. Zamanla bu kaliteyi gören çiftçiler, hayvancılık alanında fabrika kurmaya başladı. Ayrıca gittiğimiz büyük şehirlerde özellikle Aksaray etini soruyorlar. Etin bu kalitesi de yoncamızdan dolayı diyebiliriz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aksaray haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aksaray ilinden Aksaray yoncasına talep artıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 12 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aksaray yoncasına talep artıyor haberi güncellenecektir.

AKSARAY İLÇELERİ

AKSARAY NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:05
Sayfa Başı