AKSARAY HABERLERİ

Aksaray Devlet Hastanesinde Bir İlk Daha

IHA
05.08.2015 - 16:15Son Güncelleme :

AKSARAY'DA İLK DEFA PARATİROD ADENOMU HASTALIĞI TEŞHİSİNDE BAŞARILI OLUNDU.

IHA

Aksaray Devlet Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Cafer Kaya, Aksaray’da ilk defa paratirod adenomu hastalığında “Paratiroid Wash-Out” tekniği kullanarak, hastalığın teşhisinde ve tedavisinde başarılı sonuçlar elde etti.
Tiroid ve paratiroid adenomu şüphesi bulunan hastalarda Ultrason eşliğinde yapılan Paratiroid wash-out tekniği ile kesin sonuç elde edildiğini ifade eden ADH Endokrinoloji Uzmanı Dr. Cafer Kaya, “Paratiroid bezleri boyunda tiroid bezi arkasında genelde dört adet bulunur. Paratiroid adenomu hastalığı ise bu bezlerin normalden fazla parathormanu salgılaması ile ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın, zamanında teşhis ve tedavisi yapılmazsa insanlarda kalp hastalığı başta olmak üzere, böbreklerde taş ve osteoporoz (kemik erimesi) yapar. Paratiroid Adenomu hastalığının kesin tedavisi operasyon ile hastalıklı bu bezlerin bulunup çıkartılmasıdır. Operasyon içinse en büyük sorun hastalıklı paratiroid bezlerinin doğru lokalize edilmesidir. Paratiroid wash-out tekniği bu noktada devreye girmektedir. Ultrason eşliğinde yapılan bu teknikle hastalara kesin tanı konulmaktadır. Ülkemizde belli başlı Üniversite hastanelerinde yapılabilen bir tekniği Aksaray Devlet Hastanesinde ilk defa kullanmaya başladık. Son iki aydır beş hastamıza uyguladık ve yüzde yüz tanı koyarak, hastaların sağlıklarına kavuşmasına yardımcı olduk, halende bu tekniği uygulamaya devam ediyoruz. Aksaray halkından, bir çok üniversite ve araştırma hastanelerinde bile yapılamayan tekniği, Aksaray’da ilk gerçekleştiren uzman olarak, Aksaray Devlet Hastanesinin Uzman doktorlarına güvenmelerini istiyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aksaray haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aksaray ilinden Aksaray Devlet Hastanesinde Bir İlk Daha hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ağustos 2015 tarihinde saat 16 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aksaray Devlet Hastanesinde Bir İlk Daha haberi güncellenecektir.

AKSARAY İLÇELERİ

AKSARAY NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:20
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  16:05
 • Akşam
  18:35
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı