AKSARAY HABERLERİ

Aksaray’da "Yazar Okumaları" Programı

IHA
23.10.2015 - 10:37Son Güncelleme :

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK ESKİ BAKANI PROF. DR. SAMİ GÜÇLÜ, OKUMA GRUBUNUN TOPLANTISI İÇİN AKSARAY'A GELDİ.

IHA

Dört yıl önce ‘Yazar Okumaları’ isimli bir program başlatan ve 13 ilde okuma grupları oluşturan eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Mehmet Akif’i anlamak ve anlatabilmek için yüzlerce öğrenci ile onlarca kitap okunduğunu söyledi.
Okuma grubu oluşturulan 13 ilin arasında bulunan Aksaray’a gelen Güçlü, burada okuma grubundaki öğrenciler ile bir araya gelerek toplantı düzenledi. Toplantının ardından programla ilgili bilgiler veren Sami Güçlü, bugün bakıldığında ülkede meydana gelen olayların gelecek ile ilgili kaygılar taşıdığını belirterek, bunu anlamaya çalışmak için de Mehmet Akif’i okumaya, okutmaya önem verdiklerini kaydetti. Programın 4 yıl önce başladığını belirten Güçlü, “Biz 4 yıldır yazar okumaları diye bir program yürütüyoruz. Bu programı şu anda 13 ilde yapıyoruz ve Aksaray da bu illerden biri. Halen Mehmet Akif’i okuyoruz. Mehmet Akif’in kendi yazdıklarının yanında, hakkında yazılmış 30 kitabı belirledik ve bu 30 kitabı konuya gönüllü olarak katılan okuma grupları oluşturduk şehirlerde. Bu şehirlerimizde okumalara devam ediyoruz. 2015’in Aralık ayından itibaren lise ve üniversitelerde Mehmet Akif’i anma programlarına katılacağız ve 2016 yılında da devam edecek. Bir milletin çok önem verdiği düşünce adamları, fikir adamları, şairler, yazarlar vardır. Bunlar o milletlerin kahramanlarıdır. Akif de bizim milletimizin çok sevdiği ve önemsediği bir insandır. Ayrıca, yaşadığı dönemde imparatorluğumuzun çöküşünü, ülkemizin çeşitli bölgesinin işgal edildiğini, milli mücadelenin verildiğini, yeni devletimizin kurulduğuna şahit olmuş bir insandır. Dolayısı ile o dönemleri büyük bir ıstırapla yaşayan ve mücadele eden Akif’i okuyarak bu günü daha iyi anlamaya çalışıyoruz. Çünkü içinde bulunduğumuz zaman diliminde İslam dünyası, Türkiye’nin çevresi ve hatta Türkiye’nin kendi içinde meydana gelen olaylar bizim geleceğimiz ile ilgili konularda kaygılar oluşturuyor. Bunu anlamaya çalışmak için de Akif’i okumaya önem veriyoruz. Lise ve üniversite öğrencileri arasında bunu uyguluyoruz. İnşallah Akif ile ilgili çok bilgi sahibi olan, Akif’i anlayan ve anladığı Akif’i anlatan bir grubun yetişmesi konuşunda birçok arkadaşımız ile birlikte emek veriyoruz. Aksaray bu konuda çok ümitle baktığımız, çok sayıda genç öğrencimizin katıldığı bir programlı şehrimiz. 2015 ile 2016 döneminde Akif’i çok yaygın bir şekilde inşallah lise ve üniversitelerde anacağız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aksaray haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aksaray ilinden Aksaray’da "Yazar Okumaları" Programı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2015 tarihinde saat 10 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aksaray’da "Yazar Okumaları" Programı haberi güncellenecektir.

AKSARAY İLÇELERİ
AKSARAY NAMAZ VAKİTLERİ
19 Ekim 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:13
 • Guneş
  06:49
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:09
 • Yatsı
  19:34
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı