AKSARAY HABERLERİ

Aksaray’da Turizm Eylem Planı Hazırlanıyor

IHA
08.08.2015 - 16:30Son Güncelleme :

AKSARAY'IN TURİZM POTANSİYELİNDEN DAHA FAZLA YARARLANMAK İÇİN TURİZM EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR.

IHA

Aksaray Valisi Şeref Ataklı, turizmin Aksaray’ın önemli potansiyel taşıyan bir alanı olduğunu belirterek, bu alandan daha çok yararlanmak için ‘Turizm Eylem Planı’ hazırlanacağını söyledi.
Aksaray’ın Kapadokya’nın temel özelliklerini taşıyan yaklaşık 8 bin yıllık tarihi geçmişi ile önemli medeniyetlerin izlerinin görüldüğü bir yer olduğunu belirten Vali Ataklı, “Gelinen noktada Aksaray’ın turizmden yeterince yararlanamadığını, potansiyelini turizme arz edemediğini görüyoruz. Aksaray bu önemli tarihi ve kültürel zenginliğini turizmde çok daha iyi kullanabilir” dedi. Aksaray’ın turizm yönünden gelişmesi için öncelikler belirlenerek turizm eylem planı hazırlandığını belirten Vali Ataklı, “Bu plan bize rehberlik yapacak. Bu plan doğrultusunda ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Turizm alanında nasıl hareket edeceksek bu planda en ince ayrıntısına kadar yer bulacak, bunu uygulayacağız” dedi. Hazırlık çalışmaları devam eden plan hakkında açıklamada bulunan Vali Ataklı, “Ihlara Vadisi gezi alanlarının iyileştirilmesi, gezi tur şeklinde alanların oluşturulması için alan tespiti çalışmaları var. Hasan Dağı Aksaray’ın simgesel önemli bir değeri ancak önemli çalışmalar yapılamamış. 1995 yılında turizm merkezi ilan edilmiş, çalışmalara başlanmış ama daha aktif hale getirilememiş. Ulaşım imkanlarını iyileştirmek için proje hazırlıyoruz. Altyapı ile ilgili yenileme çalışmalarımız olacak. Oteli aktif hale getirmek istiyoruz. Hasan Dağı turizme kazandırılması gereken önemli imkanlara sahip. Teleski-telesiyej kurulması konusunda proje çalışmaları yapılıyor. Biz özellikle Hasan Dağı’nda bir tutunmak istiyoruz. Günübirlik gelip gitme durumunu kalıcı hale getirmek istiyoruz. Faaliyetleri arttırma ortamı oluşturacağız. Zaman içinde tesisler geliştirilecek. Yine Ziga termal alanlarında yeni sondajlar yapılacak. Bölgede daha sıcak su kaynağı arayışımız var. Termal turizm için bölgeye yatırımcı davet etmek istiyoruz. Bunun için bölgede imar çalışması yapıyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aksaray haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aksaray ilinden Aksaray’da Turizm Eylem Planı Hazırlanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ağustos 2015 tarihinde saat 16 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aksaray’da Turizm Eylem Planı Hazırlanıyor haberi güncellenecektir.

AKSARAY İLÇELERİ
  AKSARAY NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:41
  • Guneş
   07:21
  • Öğle
   12:40
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:07
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı