Gündem Haberleri

  Akrobasi uçağıyla kaza yaptı

  Tolga Özbek / DHA
  30.07.2012 - 17:18 | Son Güncelleme:

  DENEYİMLİ pilot ve gazeteci Murat Öztürk, dün akrobasi uçuşu sırasında kaza geçirdi. Motorunda güç kaybı nedeniyle mecburi iniş yapan Öztürk’ün uçağı yerde takla attı. Kazayı hafif yaralı atlatan Öztürk’e ilk müdahale Hezarfen Havaalanı’nda yapıldı.

  Uzun yıllar Milliyet Gazetesi'nde çalışan, havadan çektiği fotoğraflar gündem oluşturan ve uçan muhabir olarak bilinen Murat Öztürk, Büyükçekmece’de bulunan Hezarfen Havaalanı’ndan akrobasi uçuşu yapmak üzere saat 19.30’da havalandı.

  Tek motorlu, TC-CPH tescil işaretli Pitts S-1B tipi uçağı ile yükselmeye başlayan deneyimli pilot, tam bu sırada motorda güç kaybı yaşadı. Geri dönerek Hezarfen Havaalanı’na inmek isteyen Öztürk, piste ulaşamayacağını anlayınca yakınlarındaki toprak alana iniş planlandı. Toprağa teker koyduktan sonra takla atan uçak, ters dönerek durdu. Uçak kullanılamaz hale gelirken kokpitten çıkarılan Murat Öztürk’e burada ilk müdahale yapıldı. Ardından ambulansla Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Öztürk, yapılan tetkiklerinden ardından taburcu oldu.

  Antrenman uçuşu sırasında meydana gelen olayda arkadan esen sert rüzgar ve motorda yaşanan güç kaybı nedeniyle uçağın süratsiz kaldığını belirten Murat Öztürk, "Olay alçak irtifada olduğu için hemen iniş planladım. Ancak piste yetişmek mümkün olmadı’ dedi./images/100/0x0/55ead6faf018fbb8f89a0e70

  Kazayla ilgili olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü soruşturma başlattı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı